Zabawki edukacyjne co to?

Zabawki edukacyjne co to?

W ostatnich latach mocno wzrósł popyt na zabawki edukacyjne dla dzieci. Nic dziwnego, ponieważ łączą one w sobie dwie rzecz. Po pierwsze – uczą, a po drugie – bawią, dzięki czemu wychowywanie maluchów staje się zdecydowanie łatwiejsze dla rodziców, a samej pociechy – to sposób na bezstresową zabawę. Zabawki edukacyjne co to? Zabawki edukacyjne nie tylko pomagają w nauce, ale i pozwalają poznać otaczający świat. Uczą literek, kolorów, kształtów, samodzielnego ubierania się i wiele więcej.

Czym są zabawki edukacyjne?

Zabawki są nieodłącznym elementem rozwoju oraz dorastania każdego dziecka. Ciężko jest wyobrazić sobie wspaniałe dzieciństwo bez takich rzeczy. Co więcej, pełnią one istotną rolę w rozwoju oraz kształtowaniu charakteru maluszka. Pomimo że rodzica widzą w nich po prostu rozrywkę, to jednak zabawki edukacyjne są zdecydowanie czymś więcej. Pełnią one rolę edukacyjną, uczą poprzez zabawę. Zabawki edukacyjne mogą pełnić kilka podstawowych funkcji, podobnie jak i zabawki zwykłe. Są to między innymi:

  • rola inspirująca;
  • poznawcza;
  • aktywizująca;
  • wychowawcza;
  • poznawcza.

Wszystkie zabawki są oczywiście dostosowane do wieku oraz płci dziecka. Mają przekonać malucha, że są “warte” jego uwagi oraz trafić do jego gustu. Oznacza to zatem, że zakup zabawek zarówno tradycyjnych, jak i edukacyjnych, nie jest zbyt proste. Muszą być odpowiednio dopasowane do charakteru i preferencji pociechy. Zabawki edukacyjne to przede wszystkim takie, które – jak sama nazwa wskazuje – czegoś uczą dziecka. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu były w Polsce czymś nieznanym, to dzisiaj zarówno rodzice, jak i dzieci uwielbiają je. Przede wszystkim takimi zabawkami można nazwać te, które uczą odpowiedzialności, twórczego oraz logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i pokazują, jak myśleć przyczynowo-skutkowo. Mogą też kształtować określone zachowania i postawy maluchów względem rodziców, dziadków, rodzeństwa, przyjaciół czy osób dorosłych.

Przez zabawę do nauki

Zabawki edukacyjne co to?Jak wszyscy wiedzą, najlepszym sposobem na efektywną naukę jest oczywiście zabawa. Szczególnie, jeśli mamy na myśli najmłodszych. Jeśli odpowiednio pobudzimy ich wyobraźnie oraz ciekawość, będą uczyć się, a przy tym doskonale bawić. Zabawki edukacyjne są zatem idealnym sposobem, aby uczyć pociechy odpowiedzialności, wzorcowych zachowań, zaradności, przedsiębiorczości, a także rozwijać kreatywność i wyobraźnię. Wiadomo oczywiście, że jedna zabawka edukacyjna nie spełni wszystkich oczekiwań, ale obecnie na rynku jest ich tak dużo, że można spokojnie przebierać wśród nich. Są one przede wszystkim dopasowane do grup wiekowych dzieci, podobnie jak efekty korzystania z nich. Można zatem odpowiednio dobrać je do tego, w jakim wieku jest nasz maluch, a także jakie posiada aktualnie zainteresowania. Nie warto kupować produktów, z których dziecko nie będzie chciało korzystać, ponieważ wydadzą mu się nudne i nieatrakcyjne. Warto pamiętać, że nawet najmłodsi mają swój gust i swoje preferencje.

Nie każda edukacyjna zabawka naprawdę edukuje!

Wielu rodziców niemal poddaje się szaleńczej pogoni za zabawkami edukacyjnymi. Trend zawładnął opiekunami dziećmi do tego stopnia, że kupują wszystko to, co jest określone “edukacyjnymi”. Często jednak nazwa nie idzie w parze z tym, co naprawdę oferują najmłodszym. Napis “edukacyjna” bardzo często wiąże się z wysokimi cenami, nieadekwatnymi do efektów zabawy czy nauki. To, że zabawka wydaje głośne dźwięki, piski albo sygnały, nie oznacza, że maluch się nią zainteresuje i zacznie bawić. Wręcz przeciwnie – takie kwestie mogą go zniechęcić do zabawy. Warto więc powstrzymać się od zakupu wszystkiego, co nazywa się zabawkami edukacyjnymi. Na samym początku można kupić dziecku takie, które będą uczyć ich kolorów, kształtów, dźwięków, literek, części ciała i tym podobne. Później stopniowo warto podwyższać poziom edukacji dzięki zabawkom. Mimo to, nie należy wierzyć, że każda zabawka jest edukacyjna i kupować je bez umiaru dla dziecka. Maluch może obejść się bez tabunów gadżetów.

Przykłady zabawek edukacyjnych

Zabawki edukacyjne są naprawdę różne. Wśród nich można wymienić jednak kilka głównych rodzajów.

Zabawki do nauki języków obcych

Po pierwsze, do zabawek edukacyjnych należą takie, które mogą pomagać dziecku w nauce języków obcych. Zalicza się do nich chociażby maskotki, które – na przykład – po naciśnięciu odpowiedniej części, mówią po angielsku.

Zabawki zręcznościowe

Zabawki zręcznościowe to między innymi mozaiki, piramidki, labirynty i tak dalej. Słowem – to wszystko to, co pozwala poprawić i rozwinąć u dziecka koordynację wzrokowo-ruchową. Mają one uczyć dokładności, precyzji i cierpliwości, a przy okazji uczyć m.in. kolorów albo kształtów.

Zabawki elektroniczne

Zabawki elektroniczne są bardziej zaawansowane. Występują np. w charakterze laptopów dla dzieci, telefonów komórkowych albo tabletów edukacyjnych.

Puzzle i układanki

Puzzle to jedne z najbardziej popularnych zabawek edukacyjnych. Rozwijają umiejętność spostrzegawczości i koncentracji, a także przygotowują do nauki czytania i pisania.

angielski