Fotowoltaika – dlaczego warto zainwestować w słoneczny prąd?

Fotowoltaika – dlaczego warto zainwestować w słoneczny prąd?

Fotowoltaika – dlaczego warto zainwestować w słoneczny prąd? Prowadzenie domu związane jest z pewnymi przemyślanymi działaniami, mającymi na celu zapewnienie jego funkcjonowania. Nie bez powodu o domu mówimy gospodarstwo domowe, ponieważ dla jego sprawnego działania niezbędne jest strategiczne myślenie, dopasowywanie budżetu domowego do dochodów domowników oraz szukanie oszczędności. Głównym składnikiem, a jednocześnie generatorem wydatków domowych jest zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną, a w obu tych przypadkach oszczędności może przynieść zainwestowanie w panele fotowoltaiczne.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest ogólnym pojęciem dla produkcji prądu elektrycznego bezpośrednio ze słońca za pomocą paneli fotowoltaicznych. Inna używana nazwa – panele słoneczne, jest raczej stosowana do kolektorów słonecznych, mylonych czasami przez laików z ogniwami fotowoltaicznymi, a służącymi do ogrzewania wody użytkowej.
Mówiąc natomiast o fotowoltaice bardziej technologicznie, to jest to proces przetwarzania promieniowania słonecznego, które jest de facto darmowe, na energię elektryczną. Nie jest to technologia nowa, lecz nadal postępowa, a związany z nią przemysł jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż.

Instalacje fotowoltaiczne są już trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej na świecie. W obrębie fotowoltaiki znajdują zatrudnienie: naukowiec, przedsiębiorca oraz projektant, eksporter i importer paneli fotowoltaicznych, a także dystrybutor paneli fotowoltaicznych, handlowiec hurtowy i detaliczny, czy wreszcie monter.

Na czym polega działanie fotowoltaiki?

Fotowoltaika – dlaczego warto zainwestować w słoneczny prąd?
Fotowoltaika – dlaczego warto zainwestować w słoneczny prąd?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Pozyskiwanie prądu z energii słonecznej odbywa się etapami. Podstawą każdej instalacji fotowoltaicznej jest ogniwo fotowoltaiczne, w którym dochodzi do procesu nazywanego zjawiskiem fotowoltaicznym. W jego wyniku energia słoneczna zostaje zamieniona w prąd stały. Dzieje się to za sprawą półprzewodnika, z którego ogniwo jest zbudowane, a który z powodu działania czynnika zewnętrznego (promienie słoneczne i wzrost temperatury) zaczyna przewodzić ładunek elektryczny. Jest to niewielki ładunek elektryczny i przy pojedynczym ogniwie nie miałby znaczenia. Użyteczne ilości energii elektrycznej powstają dopiero po połączeniu ogniw w większe zbiory, na początek w moduły fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne w Pińczowie, które są montowane głównie na dachach budynków składają się właśnie z modułów fotowoltaicznych. Sensowna produkcja energii elektrycznej jest jednak związana z tworzeniem zbiorów takich paneli. Ogniwa fotowoltaiczne zebrane w szeregi paneli i umieszczone na konstrukcji wsporczej  zasilają falownik, a tam prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny. Dopiero taki prąd nadaje się do spożytkowania jako zasilanie energią elektryczną.

Dlaczego warto?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia bezpośrednio energię słoneczną na energię elektryczną. Tej następnie możemy użyć do zasilania naszych domowych sprzętów RTV i AGD, do oświetlenia, podtrzymywania albo uruchamiania urządzeń grzewczych lub chłodzących, a także do ładowania akumulatorów rozruchowych albo akumulatorów coraz popularniejszych samochodów elektrycznych lub hybrydowych. Czy jednak to się opłaca?

Oczywiście na zainstalowanie w domu fotowoltaiki potrzeba pieniędzy, zestawy fotowoltaiczne nie są wszak rozdawane za darmo, ale… Przede wszystkim w naszym kraju są programy, dzięki którym można łatwo uzyskać dofinansowanie na zainstalowanie w domu fotowoltaiki. Są to m.in. Mój prąd, czy Czyste Powietrze, które oferują dofinansowania, a także wygodne kredyty ratalne, leasingi, czy pożyczki. Najistotniejsze jest jednak to, że po zainstalowaniu i uruchomieniu panele solarne zaczynają produkować darmowy prąd, co natychmiast daje się odczuć zmniejszeniem wydatków na utrzymanie domu.

Warte uwagi:

Współpraca z innymi systemami w domu

Darmowy prąd ze słońca może być używany nie tylko do zasilania urządzeń domowych codziennego użytku, czy do oświetlenia, ale również zasilać takie systemy, jak wentylacja mechaniczna (rekuperacja), pompa ciepła, czy klimatyzacja. To ostatnie jest wręcz oczywiste, gdyż najwięcej prądu fotowoltaika we Włoszczowej produkuje przecież latem, ale chłodzenie powietrza w domu może się odbywać również za pomocą pompy ciepła.

Warto to brać pod uwagę przy planowaniu inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ zasada jest taka, że im więcej prądu zużyjemy na własne potrzeby, tym więcej zyskamy. Przy dużej produkcji energii elektrycznej możemy oddać jej nadwyżki do sieci energetycznej, a następnie pobrać, kiedy nasze zapotrzebowanie wzrośnie. Jednak z sieci otrzymamy 80% darmowej energii ze 100% oddanej, gdyż jest to opłata za magazynowanie i dystrybucję, i nie ma się czemu dziwić, gdyż utrzymanie takich systemów kosztuje. Jeżeli natomiast nic nie oddamy, ponieważ zasilimy nasze instalacje albo zmagazynujemy w akumulatorach za dnia, aby użyć energii w nocy, wówczas wykorzystamy cały wyprodukowany prąd. Im mniej pobieramy prądu z sieci, a który jest w związku z opłatami klimatycznymi coraz droższy, tym więcej pieniędzy oszczędzamy na utrzymanie gospodarstwa domowego.