Kremacja zwierząt – co to jest?

Kremacja zwierząt – co to jest?
Kremacja zwierząt - co to jest?

Kremacja zwierząt – co to jest? Nie da się ukryć, że pieski i kotki to nasi najwierniejsi przyjaciele. W wielu domach zwierzęta traktuje się niczym członków rodziny, dlatego też śmierć to dla właścicieli bardzo potężny cios. Niezależnie od tego konieczne jest zorganizowanie godnego pochówku. Współcześnie największą popularnością cieszy się kremacja zwłok pupili. Jakie rodzaje kremacji możemy wyróżnić? Jakie rodzaje kremacji możemy wyróżnić? Jak przebiega proces związany z kremacją zwierząt? O czym powinniśmy wiedzieć po kremacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest kremacja zwierząt?

Kremacja zwierząt polega na ich spopieleniu w przystosowanym do tego piecu. Wszystko odbywa się w specjalistycznej komorze kremacyjnej. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że pochowanie pupila na działce czy też w okolicach domu to praktyka niezgodna z obowiązującym prawem. Dlatego też zakopanie zwierzęcia w ogrodzie lub dowolnej innej lokalizacji to nie jest dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepszą alternatywą wydaje się być skorzystanie z możliwości krematorium dla zwierząt domowych. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy wiele różnych firm, które zajmują się w sposób humanitarny kremacją psów, kotów lub innych zwierząt. Warto podkreślić, że po zakończeniu całego procesu pupil umieszczany jest w specjalistycznej urnie, która następnie zakopywana jest na cmentarzu dla zwierząt. 

Jakie rodzaje kremacji możemy wyróżnić?

kremacja zwierząt cennik szczecinSkoro wiemy już, co to jest kremacja zwierząt https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-szczecin/, a także jak wyglądają kwestie prawne w zakresie pochówku, warto zainteresować się rodzajami kremacji. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy kremację indywidualną i zbiorową. Z pewnością część osób może zastanawiać się, czym różnią się oba rodzaje. Otóż kremacja zbiorowa jest procesem, który to opiera się na spopieleniu zwłok kilku zwierząt. Nie możemy jednak zapominać o tym, że odzyskanie prochów pupila jest niestety czymś nierealnym. Całość polega bowiem na tym, że prochy zwierząt umieszcza się w jednej urnie, co umożliwia pochowanie we wspólnej mogile. Jeśli chodzi o kremację indywidualną, wygląda to nieco inaczej. Jest to bowiem proces kremacji jednego zwierzęcia. Dlaczego ta druga możliwość jest tak często wybierana? Otóż możliwe jest odebranie urny z prochami, co ma szczególne znaczenie dla osób przywiązanych- warto o tym pamiętać.

Zobacz również:

Jak przebiega proces związany z kremacją zwierząt?

Kremacja zwierząt - co to jest?
Kremacja zwierząt – co to jest?

Dla wielu dość zastanawiająca może okazać się kwestia tego, w jaki sposób przebiega proces związany z kremacją zwierząt https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-poznan/. Jeśli już zdecydujemy się na kremację zwłok naszego pupila, jak i również na pochówek, wówczas mamy pewność, że spełniliśmy wszystkie obowiązki wobec naszego pupila. Warto pamiętać o tym, że proces kremacji składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich dostarczamy zwłoki zwierzęcia do danego krematorium https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-pila/.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości specjalnego transportu – ten odbierze ciało ze wskazanego wcześniej adres. Co ciekawe, dotyczy to zarówno naszej prywatnej posiadłości, jak i publicznej kliniki weterynaryjnej. W dalszej kolejności musimy zdecydować się na wybór kremacji. Jest to bardzo ważna decyzja, bowiem od niej zależy czy zwierzę będzie spopielone indywidualnie czy zbiorowo. W kolejnym etapie rozpoczyna się właściwy proces kremacji- z reguły trwa od 2 do 3 godzin. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że każdy z właścicieli może uczestniczyć podczas procesu związanego z kremacją zwierzaka – w zależności od indywidualnych preferencji. Kiedy już kremacja zakończy się, wówczas pracownicy umieszczają pupila w specjalnej urnie. Niektóre krematoria oferują swoim klientom organizację ceremonii. Kiedy już kremacja i ceremonie zakończy się, mamy do czynienia z pochowaniem prochów naszego pupilka na cmentarzu. 

O czym powinniśmy wiedzieć po kremacji?

Nie możemy zapominać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami skremowane zwierzęta nie są już odpadami. W praktyce oznacza to, że właściciele mogą zabrać prochy ze sobą i rozsypać je w dowolnym miejscu, m.in. w ogródku. Niektórzy decydują się na trzymanie urny w domu. Godnym uwagi rozwiązaniem jest pochowanie zwierzęcia na cmentarzu. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością się specjalnie przystosowane cmentarze dla zwierząt, które znajdują się niemalże w każdym większym mieście. Zwierzęta chowane są w specjalnie przeznaczonych miejscach. Najczęściej wyróżnić można różnorodne sektory- te podzielone są w zależności od gatunku zwierzęcia. Na dzień dzisiejszy spotkamy sektory dla psów, kotów, świnek morskich, a także dla pozostałych zwierząt. Dzięki temu właściciele mogą nie tylko brać udział w uroczystościach, ale również mogą przyjść na cmentarz w dowolnie wybranym momencie. Dla osób zainteresowanych możliwe jest ustawienie wybranej tabliczki nagrobnej- na niej wygrawerowane jest imię, a także wiek naszego pupila. Tego typu postępowanie to gwarancja godnego pochówku.