Co to jest kostka Arkady?

Co to jest kostka Arkady?

Co to jest kostka Arkady? Problem wrastających paznokci jest dość powszechny. To bardzo bolesna przypadłość, która w sytuacjach ekstremalnych może doprowadzić nawet do problemów z poruszaniem się. Rosnący nieprawidłowo paznokieć narusza tkankę i powoduje powstanie dolegliwości bólowych, zaczerwienienia, a w końcu stanu zapalnego. Przez wiele lat specjaliści uciekali się do różnorodnych metod, które sprawdzały się na dłuższą metę lub działały tylko przez jakiś czas, dopóki paznokieć nie odrośnie, znów uszkadzając okoliczne tkanki.

Kostka Arkady – polski wynalazek

Skuteczna walka z wrastającym paznokciem powinna polegać nie tylko na usunięciu problemu, ale również na zapobieganiu jego nawracania. Dlatego wiele sposobów na wrastające paznokcie okazywało się być niedoskonałe, gdyż paznokieć odrastał w taki sam sposób jak wcześniej. Nawet po chirurgicznym usuwaniu paznokcia nie można mieć gwarancji, że problem się nie powtórzy.

Można powiedzieć, że rewolucję w podologicznym świecie poczynił wynalazek Polaka – Adriana Arkady. To właśnie od nazwiska twórcy powstała nazwa kostka Arkady. Szybko okazało się, że opatentowany przez Polaka sposób na specjalistyczne niechirurgiczne leczenie wrastających paznokci jest niezwykle skuteczny. Już w kilkudziesięciu krajach specjaliści korzystają z narzędzi opracowanych przez twórcę.
W ofercie Arkady znajduje się zestaw, który służy do całościowego przeprowadzenia zabiegu. Poza tym posiada on różnorodne preparaty i kosmetyki do pielęgnacji skóry i paznokci stóp. Mogą one uzupełnić kolekcję wykorzystywaną przez podologa w gabinecie lub być wykorzystywane przez pacjentów w zaciszu domowym.

Jak działa kostka Arkady?

Skoro już wiemy, co to jest kostka Arkady, przyjrzyjmy się jej bliżej. Jak działa to urządzenie i co sprawia, że jest ono tak bardzo skuteczne? Przede wszystkim – kostka służy do korygowania wrastającego paznokcia. Nie usuwa się go, a zmienia jego tor wzrostu. Działa zatem bezpośrednio na przyczynę, a nie tylko doraźnie leczy skutki. Całą powierzchnię płytki paznokcia pokrywa się masą akrylową. W ten sposób niweluje się siłę, która deformuje paznokieć, a tor jego wzrostu zostaje ustabilizowany. Co istotne, brzegi paznokcia są uniesione tak, że nie dotykają do wału okołopaznokciowego. Dzięki temu nie ma ryzyka, iż krawędzie płytki uszkodzą tkanki miękkie, doprowadzając do powstania stanu zapalnego. 

Narzędzie wykorzystywane jest przez specjalistów w Polsce i za granicą już od kilkunastu lat. Można było zatem wielokrotnie zaobserwować, jak działa kostka i jakie odczucia maja pacjenci po jej zastosowaniu. Ogromnym plusem jest to, że bezpośrednio po zabiegu u pacjentów znacznie zmniejszają się dolegliwości bólowe. Dzięki temu od razu poprawia się ich komfort życia. Nierzadko z powodu wrastającego paznokcia nie są oni w stanie normalnie funkcjonować. Po przeprowadzeniu procedury od razu odczuwają bardzo wyraźną ulgę i wygodę

Aby korzystać z zestawu, należy najpierw nauczyć się obsługiwać narzędzie. Kiedy już opanuje się ten czynność, cały proces zajmuje około 30–40 minut. 

Kostka Arkady – zestaw dla profesjonalistów

Warto podkreślić, że kostka Arkady jest narzędziem przeznaczonym do profesjonalnego użytku. Nie są to akcesoria, które pacjent mógłby samodzielnie wykorzystać w domu w razie dolegliwości bólowych, gdy wrasta paznokieć.

Co znajduje się w pełnym zestawie, który dla swoich klientów przygotowała firma Arkada?

  • Korpus narzędzia (określa się, że narzędzie zastępuje pracę trzech par rąk).
  • Podstawa narzędzia.
  • Komplet manipulatorów.
  • Zestaw kulek.
  • Puder akrylowy Arkada.
  • Liquid Arkada (bezzapachowy).
  • Serum kolagenowe Arkada.
  • Płyta DVD ze szkoleniem multimedialnym.

Masa akrylowa opracowana również przez Arkadę zawiera srebro mineralne . Jest opracowana tak, by jak najlepiej wspierać płytkę rosnącego paznokcia. Po przeprowadzeniu zabiegu na skórę można nałożyć serum kolagenowe. To składnik, który nawilża oraz wygładza skórę, przez co jest ona miękka i przyjemna w dotyku. Taki preparat pacjent powinien stosować także w warunkach domowych. Znajduje się w nim również olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antyseptyczne. Jeżeli zatem w wyniku wrastania paznokcia utworzyły się rany lub stan zapalny, olejek sprawi, że miejsce to szybciej się zagoi. To preparat, który pacjent także może nakładać w czasie rekonwalescencji. 

Powody wrastania paznokci

Wiemy już, co to jest kostka Arkady. Przyjrzyjmy się teraz bliżej problemowi, z którym mamy do czynienia, czyli wrastającym paznokciom. To problem, którego często nie widać na pierwszy rzut oka. Nie wygląda spektakularnie, stopa schowana jest w bucie, a pacjenci często czekają bardzo długo, zanim zasięgną porady i pomocy u specjalisty. 

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele, ale wśród tych, które są najczęstsze, można z pewnością wymienić:

  • nieodpowiednia technika obcinania paznokci (nie na prosto, a półkoliście, z nadmiernym wycinaniem płytki po bokach),
  • urazy mechaniczne i ich konsekwencje,
  • noszenie niewygodnych butów,
  • nadwaga,
  • podłoże genetyczne.

Choć w Polsce wzrasta świadomość istnienia gabinetów podologicznych oraz istnienia specjalistów, którzy zajmują się stopami, niestety wiele osób zbyt długo próbuje samemu poradzić sobie z tym problemem. Czymś, do czego często się uciekają, jest wycinanie boków paznokci. Ma to złagodzić ból, który wynika z ucisku, jaki paznokieć wywiera na otaczające tkanki. Jest to jednak działanie sprawdzające się tylko na chwilę, a następnie jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Niektórzy próbują też na własną rękę, metodami domowymi unieść płytkę paznokcia, co niestety może sprawić, że oderwie się on od spodu, powodując krwawienie i powstanie dodatkowego stanu zapalnego. 

Działanie u podstaw

Kostra Arkady wykorzystywana jest przez specjalistów podologii, dlatego tak ważna jest wśród pacjentów świadomość tego, że problem z wrastającymi paznokciami nie musi towarzyszyć im przez całe życie. Specjalista ma przede wszystkim spowodować, że problem nie powróci. Kostka Arkady pomaga zmienić kierunek wzrostu paznokcia, a co za tym idzie, zlikwidować jego ucisk na zdrowe okoliczne tkanki. Wiele jednak zależy również od tego, jak będzie zachowywać się potem pacjent. Już bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu odczuwa on wyraźną ulgę i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Żeby jednak po zagojeniu się ewentualnych infekcji nadal mógł cieszyć się zdrowymi stopami, trzeba zadbać o to, by wyeliminować przyczynę wrastającego paznokcia. 

Edukowanie również leży w zakresie obowiązków dobrego podologa. Powinien zalecić pacjentowi stosowanie odpowiednich preparatów, które zmiękczają skórę wokół paznokci oraz odżywek stosowanych bezpośrednio na płytkę paznokcia, wzmacniając ją.

Pacjent powinien też nosić obuwie, które nie uciska na palce. To nie tylko kwestia zbyt małych butów, ale też źle dobranych fasonów do indywidualnej anatomii stopy. Może też okazać się konieczne zrezygnowanie z butów na obcasie (przynajmniej na jakiś czas).

Jeżeli wrastanie paznokci ma związek z nieprawidłowym ich obcinaniem, należy poinstruować pacjenta, jak powinien to robić. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ścina płytkę o wiele za głęboko. Samodzielne usuwanie skórek również wymaga wprawy. Przed tą czynnością należy je odpowiednio zmiękczyć. Warto polecić odpowiedni preparat, który działa również antyseptycznie. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych stanów zapalnych. 

Jeśli paznokcie są wyraźnie w złym stanie, są łamliwe, popękane i są na nich ubytki, konieczna jest suplementacja witaminami oraz minerałami. Zawsze trzeba podkreślać, że o włosy, paznokcie i skórę dbać należy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Wtedy będzie można cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Odpowiedzieliśmy na pytanie co to jest kostka Arkady. Wiemy również, w jakich sytuacjach się ją stosuje oraz co zrobić, by efektem zabiegu pacjent mógł cieszyć się przez naprawdę długi czas. Rolą podologa jest przeprowadzenie zabiegu, ale też uświadomienie pacjenta, jakie jego nawyki negatywnie wpływają na stan jego paznokci. Warto również polecić preparaty do wykorzystania w domu.