Podologia to profesjonalna diagnostyka schorzeń w obrębie stóp
Problemy ze stopami powodują dyskomfort i nieustannie przeszkadzają w poruszaniu się. Podologia to profesjonalna diagnostyka schorzeń w obrębie stóp. Zamiast szukać pomocy u specjalisty, wiele osób woli znosić nieprzyjemne doznania przez dość długi czas i nawet nie podejrzewa, że niewłaściwe rozłożenie obciążenia na stopę, wywołują patologiczne zaburzenia kręgosłupa i zmiany w stawach. Stopa jest dość złożoną strukturą, a problemy w stopie mogą wpływać nie tylko na biomechanikę ruchów kończyny dolnej, ale także na ogólny stan zdrowia i jakość życia. Ale podologia może znacząco poprawić jakość życia poprzez zwiększenie mobilności pacjentów, może dać realne, widoczne rezultaty w stosunkowo krótkim czasie od rozpoczęcia leczenia.
Czym jest podologia i jakie objawy powinny skłonić do wizyty u podologa?
We współczesnej medycynie wyróżnia się badanie i leczenie problemów ze stopami również w kierunku – podologia.
Jakie objawy należy jak najwcześniej skonsultować się z podologiem?
- Jakikolwiek ból stopy podczas biegania, chodzenia
- Ból pięty po naciśnięciu, boli nadepnięcie na piętę
- Drętwienie palców stóp, całej stopy lub części stopy
- Obrzęk palców lub całej stopy
- Ból promieniujący do stopy lub palców
- Deformacja, pojawienie się guza w pobliżu palucha
- Wrastający paznokieć
- Odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska
- Nagniotki, modzele, serowaty nalot, pękające pięty, brodawki.
Zobacz także:
Podologia – jakie choroby diagnozuje?
- Deformacje łuków stopy tzw. płaskostopie o różnym stopniu
- Narośle kostne – ostrogi piętowe (kolce kostne na kościach piętowych objawiające się silnym bólem)
- Guzki w okolicy palucha – palucha koślawego, gdy paluch jest przemieszczony i tworzy się wypukłość w okolicy palucha, wada powoduje ból i problemy z noszeniem butów
- Proliferacja nerwu podeszwowego o łagodnym charakterze (nerwiak Mortona)
- Obrzęk limfatyczny (naruszenie przepływu limfy w stopie, powodujące obrzęk stopy)
- Stopa koślawa lub szpotawa.
Polecamy także:
Wizyta u podologa – czego się spodziewać?
Pierwszym etapem wizyty w gabinecie podologa jest wywiad, podczas którego specjalista poznaje problemy, z jakimi zgłosił się pacjent, kiedy one wystąpiły, czy były urazy, czy występują choroby przewlekłe. Następnie badane są stopy, podolog kontroluje ruchomość stawów a także bada stan skóry oraz bolesność konkretnych miejsc. Ostatnio często wykonywane jest komputerowe badanie stóp, które pozwala zdiagnozować płaskostopie, odciążyć obszar stopy narażony na ucisk itd. Natomiast takie urządzenie jak pedobarograf daje możliwość rozpoznania stopy wklęsłej, halluxów, palców młotkowatych, stopy koślawej itd. Osoby z cukrzycą muszą również odwiedzać podologa, aby zapobiec stopie cukrzycowej. Jest to powikłanie występujące w cukrzycy takie jak: owrzodzenie nóg oraz rany. Wynika to z niszczenia tkanek miękkich, a mikrokrążenie krwi w stopach staje się mniej aktywne. Chorobie towarzyszą nieprzyjemne bolesne odczucia, niemożność chodzenia i noszenia butów. Ponadto specjalista podologii zwraca uwagę na skórę nóg, ustala, czy jest miękka czy szorstka. Ocenia również cechy anatomiczne stopy, badanie wizualne pozwala zdiagnozować problemy z przepływem krwi w okolicy nóg. Podolog pomaga pacjentom pozbyć się obrzęków nóg i zastoju krwi w naczyniach krwionośnych. Podczas wizyty ocenia również pracę nerwów obwodowych kończyn oraz stan mięśni. Jeśli ktoś odczuwa skurcze w okolicy stóp, powinien zgłosić się do podologa.
Sprawdź również:
Poprawienie estetyki stóp to również zadanie podologa
Wizyta u tego specjalisty łączy się z profesjonalnym obcięciem paznokci u nóg, co zapewnia im zdrowy wzrost i przeciwdziała ich bolesnemu wrastaniu. Kolejną ważną czynnością jest usunięcie martwego naskórka, nie powodując przy tym uszkodzenia zdrowej tkanki. Podolog wykorzystuje odpowiednie kosmetyki, które działają na stopy odżywczo, regenerująco i nawilżająco. Zapewnione jest podniesienie estetyki stóp, co zapobiegnie wystąpieniu przykrych schorzeń w ich obrębie.
Dlaczego jest coraz większe zainteresowanie podologią?
Problemy ze stopami nie istniałyby, gdyby człowiek chodził boso przez cały rok po nierównym terenie: piasku, kamieniu, trawie i innych naturalnych powierzchniach. Ale współczesna ludzkość, żyjąc w środowisku stworzonym przez człowieka, odizolowała się, a przede wszystkim, swoje stopy od kontaktu z różnorodną powierzchnią. I tak w ostatnim latach człowiek porusza się głównie po twardych powierzchniach (parkiet, twarda podłoga, beton, asfalt itp.), Najczęściej w nieodpowiednim obuwiu, kierując się błędnie pojętą modą. Według najnowszych danych, niedobór podrażnienia receptorów podeszwowej powierzchni stopy powoduje niewystarczającą ilość informacji w ośrodkowym układzie nerwowym o powierzchni, na której człowiek się porusza lub na której stoi. W efekcie istnieje potrzeba włączenia poszczególnych mięśni i całych grup mięśniowych w proces utrzymania środka ciężkości, co powoduje przeciążenie tych mięśni, przerost struktur tkanki łącznej z wytworzeniem bólu przewlekłego. Warunki te mogą utrzymywać się latami, a nawet dziesięcioleciami, znacząco obniżając, jakość życia formalnie zdrowych osób i zmniejszając dobre samopoczucie. Dlatego powstała podologia, która pomaga ludziom pozbywać się przykrych problemów w obrębie ich stóp.