Maszyna do przesiewania piasku – czym jest i jak działa?
Maszyna do przesiewania piasku – czym jest i jak działa? Przesiewacze są niezbędnym elementem wyposażenia wielu różnych specjalistów. Przydają się w kamieniołomach, kopalniach, na budowie, na produkcji czy roli. To nowoczesne maszyny, którymi można przesiewać między innymi piasek. Materiał rozdziela się poprzez przepuszczenie go przez wibrujące pokłady, na których znajdują się sita o właściwiej wielkości „oczka”. Kiedy już materiał przejdzie etap rozdzielania, wówczas spada na przenośniki taśmowe transportujące produkty na pryzmy. Przyda się on wówczas w dalszej działalności.
W jaki sposób wydobywa się kruszywa?
Materiał sypki taki jak piasek ma niezwykle szerokie zastosowanie. Przydaje się między innymi w budownictwie do tworzenia betonów, zapraw czy podsypek pod drogę. Kruszywa mogą mieć postać gruboziarnistą czy drobnoziarnistą. Proces ich obróbki, jak i produkcji jest dosyć zaawansowany. Istotnym etapem jest zwłaszcza oczyszczenie kruszyw i podzielenie ich na frakcję. W tym właśnie celu przydają się właśnie maszyny do przesiewania piaski tudzież innych kruszyw (np. żwir).
Czym jest maszyna do przesiewania piasku?
Jest to maszyna wykorzystywana do podziału oraz oczyszczenia materiałów, czyli ziaren kruszyw. Co ważne, taki sprzęt sprawdza się nie tylko w procesach produkcyjno-przemysłowych, ale też na roli (do przesiewania ziaren). Maszyna ta charakteryzuje się wysoką precyzją, dzięki której możliwy jest wydajny podział materiałów. Co ważne, jest ona w stanie oddzielić od siebie pasek w formie sypkiej, jak i wilgotnej. Oprócz tego oczyszcza kruszywa ze wszystkich kamieni i zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu materiał dzieli się na frakcję, które zależne są od indywidualnych potrzeb. Sortowanie końcowe polega natomiast na podziale materiału, według wymogów produkcyjnych i jego celem jest przekazanie surowca do dalszej obróbki. Warto podkreślić, iż wszelkie etapy oraz ich wydajność, zależą w dużej mierze od zastosowanej maszyny, jej konkretnych parametrów i zastosowania. W działaniu przesiewaczy piasku istotną funkcją spełniają sita. To od nich głównie zależy praca całej maszyny.
W jaki sposób działa przesiewacz?
Najważniejszym elementem działania tej maszyny są sita, najczęściej wykonane ze stali. Za ich pomocą możliwe jest odseparowanie od siebie materiałów. Proces ten jest dosyć prosty i przypomina nieco ręczne przesiewanie przez przetak. Bardziej zaawansowane maszyny są jednak w stanie przesiewać różne rodzaje materiałów, według ustalonych przez ich użytkownika kryteriów. Co ważne, przesiewać można na sucho, jak i na mokro. Jeśli chodzi o modele pozwalające na przesiewanie na mokro, w nich przypadku wykorzystuje się termin przesiewacz odwadniający.
Dlaczego praca maszyny do przesiewania piasku zależy od sita?
Sito do piasku czy też innych kruszyw jest odpowiedzialne za przesianie ziaren oraz oddzielenie ich od siebie. W sytuacji, kiedy oczka będą niewłaściwie dopasowana, a konstrukcja sit nieodpowiednia, wówczas wydajność zdobyczna drastycznie się obniży. Czasem może to nawet doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Właśnie z tego względu sita muszą mieć jak najdłuższą żywotność. Nie bez znaczenia jest także ich montaż. Możemy wymienić parę rodzajów sit, które są dopasowywane do danego typu materiału. Sito plecione kwadratowe służy do przesiewania drobnych i średnich materiałów, a więc sprawdzi się idealnie do piasku. Jeśli chodzi o sito z oczkiem prostokątnym, służy ono do przesiewania cząstek podłużnych, ponadto poradzi sobie też z cząstkami ponadgabarytowymi. Dostępne są też sita plecione szczelinowe używane w przypadku, kiedy potrzebne jest przesianie materiału wilgotnego i kleistego. Sita zastosowane w danej maszynie muszą być wysokiej jakości i najlepiej, jeśli pochodzą od sprawdzonego producenta. Istotne jest także to, aby cechowały się długą żywotnością i były wykonane z wytrzymałego materiały. Dzięki temu będziemy mogli z ich korzystać bez żadnych problemów, nawet przez wiele lat.
Mobilność oraz napęd maszyn do przesiewania piasku
Dostępne są przesiewacze mobilne, jak i te stacjonarne. Jeśli chodzi o modele stacjonarne, są to duże maszyny, które muszą być obsługiwane przez większą ilość pracowników. Ich przenoszenie może odbywać się często jedynie przy użyciu specjalnych dźwigów. Przesiewacze mobilne są łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze. Poruszają się zazwyczaj na kołach albo gąsienicach. Można je z łatwością przetransportować. Nadają się zwłaszcza do pracy na sporym obszarze. Przesiewacze mogą posiadać także różne silniki. Dostępne są ich wersje spalinowe, jak i elektryczne. Wybór zależy przede wszystkim od tego, czy w pobliżu ich pracy znajduje się przyłącze elektryczne. Diesel będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku obszaru oddalonego od cywilizacji, bez dostępu do sieci energetycznej.
- projektowanie systemów automatyki przemysłowe https://plcontroll.com/projektowanie-systemow-sterowania/
- naprawa falownika https://plcontroll.com/naprawa-falownikow/
- tworzywa konstrukcyjne https://silplex.pl
- poliwęglan komorowy na wymiar https://poliplex.com.pl/poliweglan/poliweglan-komorowy/
- filtry przemysłowe https://airconfilters.pl
Jaki przesiewacz wybrać?
Wiele zależy przede wszystkim od obszaru i miejsca pracy, jak i przesiewanego materiału. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wygodne w obsłudze przesiewacze mobilne, które można z łatwością transportować. Do przesiewania piasku świetnym rozwiązaniem będzie sprzęt wibracyjny.
Aircon filtry przemysłowe |
Woźniaka 28 |
40-389 Katowice |
322022079 |
airconfilters.pl |
plcontroll – automatyzacja w przemyśle |
plac Kilińskiego 3 |
71-414 Szczecin |
720884319 |
www.plcontroll.com |
Poliplex tworzywa konstrukcyjne |
Krakowska 87 |
40-391 Katowice |
322505048 |
www.poliplex.com.pl |
Siplex tworzywa konstrukcyjne |
Krakowska 87 |
40-391 Katowice |
883133031 |
www.silplex.pl |