Kiedy iść z noworodkiem do ortopedy?

Kiedy iść z noworodkiem do ortopedy?

Lekarz ortopeda zajmuje się leczeniem chorób związanych z szeroko pojętym układem ruchu. Wbrew pozorom pomaga on nie tylko osobom dorosłym, ale również dzieciom. Dotyczy to także tych najmłodszych, czyli noworodków i niemowlaków. Rodzice często zastanawiają się, czy warto iść z noworodkiem profilaktycznie do ortopedy. Kiedy iść z noworodkiem do ortopedy? Odpowiadamy. 

Z noworodkiem do lekarza?

Niektóre położne odradzają w ogóle odwiedzać gabinety lekarskie, jeśli z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego. Są one bowiem siedliskiem bakterii i wirusów, tak niebezpiecznych dla maluszka. Problem w tym, że rodzice sami nie są w stanie zdiagnozować wielu patologii wieku noworodkowego. Maluszek nie powie, że coś go boli. Nie możemy również obserwować jego ruchów, gdyż niemal cały dzień spędza w pozycji leżącej. Tylko lekarz z odpowiednim doświadczeniem jest w stanie zaobserwować niepokojące zmiany. Z noworodkiem musimy udać się między innymi do ortopedy. Przeprowadzi on obowiązkowe badanie zwane USG bioderek. Choć czasami badanie przeprowadza lekarz innej specjalizacji, najlepiej, jeśli zrobi to jednak ortopeda. Pediatra nie ma bowiem odpowiedniej wiedzy, tym bardziej lekarz radiolog. Chodzi bowiem o to, że ortopeda bada nie tylko urządzeniem, ale również palpacyjnie. Obserwuje noworodka i na tej podstawie wydaje diagnozę. Po co w ogóle wykonujemy USG bioderek? Musimy sprawdzić, czy nie doszło do dysplazji stawów biodrowych. Może się to zdarzyć na przykład podczas trudnego porodu. Czasami jednak jest to zmiana wrodzona, która wymaga leczenia. Jeśli ją zlekceważymy, to dziecko może mieć problemy z chodzeniem, siadaniem czy w ogóle wykonywaniem podstawowych ruchów. Jakość jego poruszania się może być zła, a same ruchy – bolesne. Leczenie dysplazji zależy od jej stopnia. Czasami konieczna jest jedynie obserwacja, jeśli dysplazja jest niewielka. Często jednak lekarz wydaje dodatkowe zalecenia. USG bioderek jest w pełni refundowane dla wszystkich dzieci, dlatego należy to badanie wykonać. Zgłosimy się na nie z dzieckiem najpóźniej do 6. tygodnia jego życia. Optymalnym czasem na wykonanie badania USG jest jednak 4. tydzień życia dziecka.

Niepokojące objawy

Zwykle podczas wizyty na USG bioderek możemy przedstawić lekarzowi niepokojące objawy u dziecka. Niemniej jednak jego rozwój jest tak dynamiczny, że często niepokoje pojawiają się krótko po wizycie. Kiedy udamy się ponownie do ortopedy dziecięcego? Przede wszystkim, gdy dziecko nie bawi się rączkami i nóżkami, a jego ciało jest wiotkie. Ortopeda może wysłać malucha także na konsultację neurologiczną. Noworodki zwykle nie bawią się jeszcze swoimi kończynami, jednak w okolicach 2-3 miesiąca życia dziecko powinno zacząć nimi energicznie poruszać. Niepokojące może być również koślawe ułożenie kończyn. Przykładowo stale podwinięta rączka czy nóżka ułożona w jednym kierunku jest powodem do niepokoju. Najczęściej jednak wizytę u ortopedy poprzedza wizyta u pediatry. Ten decyduje o skierowaniu dziecka na konsultację ortopedyczną. Może też rozwiązać problem we własnym zakresie, choć pediatrzy zwykle się tego nie podejmują. Pamiętajmy, że w przypadku noworodków i niemowlaków lepiej zapobiegać, niż leczyć. Częstym powodem wizyty u ortopedy jest również rozwój ruchowy dziecka nieadekwatny do jego wieku. Zwykle niepokoją opóźnienia w rozwoju, podczas gdy przyspieszenia są powodem do dumy rodziców. Z fizjologicznego punktu widzenia tak jednak nie jest. Zbyt szybka nauka chodzenia czy siadania może oznaczać problemy z układem ruchu. Dlatego też warto te przypadłości skonsultować z ortopedą.

Na NFZ czy prywatnie?

Każde dziecko może korzystać z pomocy medycznej w ramach NFZ. Dotyczy to nawet dzieci, których rodzice nie są ubezpieczeni. Niemniej jednak aby pójść z dzieckiem do ortopedy w ramach NFZ, potrzebujemy skierowania od pediatry. Prywatna wizyta takiego skierowania nie wymaga. Na wizytę finansowaną z funduszu będziemy musieli trochę poczekać. Zazwyczaj jednak w przypadku noworodków czas oczekiwania jest stosunkowo krótki i wynosi około 2 tygodni. Tymczasem wizyta prywatna może odbyć się jeszcze tego samego dnia, co zgłoszenie dziecka na nią. W ramach NFZ dziecko ma prawo do wielu zabiegów za darmo. Większość z nich, takie jak artroskopia czy alloplastyka wykonuje się co prawda u dorosłych, jednak czasami można je wykonać także najmłodszym. W przypadku wizyty na NFZ nic za badania i zabiegi nie zapłacimy. Natomiast wizyta prywatna może być dla nas bardziej kosztowna. Koszty badań musimy bowiem pokryć we własnym zakresie. Niemniej jednak jeśli w naszej okolicy nie przyjmuje w ramach NFZ ortopeda, to udajmy się do niego prywatnie z dzieckiem. Zaniedbania w wieku niemowlęcym mogą być bardzo poważne w skutkach. Tymczasem wszystkim rodzicom zależy na harmonijnym rozwoju dziecka, także tym ruchowym. Do ortopedy możemy zgłaszać się zawsze, gdy coś nas u maluszka niepokoi. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wizyty na NFZ najpierw musimy udać się do pediatry po skierowanie.