Czym jest pamięć ram i do czego służy?

Czym jest pamięć ram i do czego służy?

Czym jest pamięć ram i do czego służy? Wobec współczesnych komputerów jako ich użytkownicy mamy coraz większe wymagania. Potrzebujemy tego, by realizowały wiele zadań jednocześnie. Podczas gdy korzystamy ze swojego sprzętu, aby przeglądać strony internetowe, możemy słuchać odtwarzanej z komputera muzyki, ściągać pliki z internetu i robić wiele innych rzeczy. A w trakcie ich robienia właśnie w pamięci RAM komputer przechowuje dane potrzebne mu do wykonywania poszczególnych operacji.

Czym jest pamięć RAM?

RAM to skrót od angielskiego “Random Access Memory”, czyli mniej więcej “pamięć swobodnego dostępu”. Jest to pamięć krótkotrwała, czy chwilowa, ponieważ potrzebne dane przechowywane są w niej tylko w trakcie wykonywania konkretnej operacji, a gdy zostanie ona zakończona, automatycznie RAM jest “czyszczony”, by zrobić miejsce dla kolejnych informacji wykorzystywanych np. przy otwieraniu następnych programów. Wyróżnia się dużą szybkością działania, co pozwala procesorowi przetwarzać operacje znacznie szybciej niż gdyby musiał sięgać za każdym razem do zasobów bezpośrednio umieszczonych na znacznie pojemniejszym, ale przez to także wolniejszym twardym dysku.

Do czego służy RAM w komputerze?

 Pamięć RAM w komputerze pozwala więc uniknąć swoistego “wąskiego gardła” przesyłu danych z twardego dysku do procesora i w ten sposób bezpośrednio pozytywnie wpływa na szybkość działania naszego sprzętu. Pamięć operacyjna jest nie tylko szybsza, ale także znacznie bardziej dostępna dla procesora. Jej atutem jest to, że może on sięgnąć po dane w to miejsce, w którym zostały one zapisane. Obrazowo można powiedzieć, że w niej nasz komputer (de facto procesor) ma niejako “pod ręką” dane, które są mu potrzebne w konkretnym momencie i będą potrzebne w trakcie pracy w najbliższym czasie.

Co do zasady sytuacja wygląda tak, że dane w pamięci operacyjnej pozostają od momentu otwarcia danego programu lub pliku do chwili, w której go zamkniemy. Im szybszy procesor, a także większy rozmiar pamięci RAM i mniejsze jej wykorzystanie w danym momencie, tym szybciej zostanie wykonana operacja, którą “zleciliśmy” komputerowi. Jeśli mamy otwartych kilka programów jednocześnie, to każdy z nich dodatkowo obciąża pamięć operacyjną, a ewentualne otwieranie kolejnych trwa coraz dłużej. Przeładowanie pamięci RAM powoduje, że procesor będzie zmuszony tymczasowo przechowywać dane w innym miejscu twardego dysku, a to zawsze zmniejsza szybkość jego działania.

Wolniejszy komputer – potrzeba więcej RAM-u

W miarę upływu czasu użytkowania komputera można zauważyć, że zaczyna on działać coraz wolniej, szczególnie w sytuacji wielozadaniowości, czyli wówczas gdy uruchamiamy wiele operacji jednocześnie. W dodatku z czasem dysk staje się coraz bardziej pofragmentowany, zwłaszcza jeśli regularnie nie dokonujemy jego fragmentacji. To zaś sprawia, że już przy uruchamianiu systemu otwierane są programy, których nie potrzebujemy, a otwieranie innych trwa znacznie dłużej niż wcześniej. Jeśli wyraźnie widać, że komputer jest wolniejszy niż był dotąd, to potrzebne może być zwiększenie posiadanej pamięci RAM. Jest to możliwe do zrobienia poprzez dodanie kolejnego modułu lub wymianę zainstalowanego już na taki o wyższej pojemności. Przyspieszy to działanie komputera dzięki temu, że pamięć operacyjna będzie w stanie przechowywać więcej informacji potrzebnych procesorowi do działania i nie będzie konieczne umieszczanie ich na wolnym twardym dysku.

Warto też pamiętać, że istnieją programy, które wymagają szczególnie dużo pamięci RAM, by działały poprawnie. Mowa tu zwłaszcza o grach wideo. Niektóre z nich potrafią wypełnić całą pojemność pamięci operacyjnej, nawet jeśli w tle nie są przez komputer wykonywane żadne inne operacje. W takiej sytuacji system może sam z siebie zacząć działać wolniej. Co więcej, bywają gry, które potrzebują większej pamięci RAM niż ta dostępna na danym komputerze, bo bez tego nie będzie możliwe ich uruchomienie. To dlatego zawsze przed zakupem gry warto zapoznać się najpierw z wymaganiami sprzętowymi określonymi przez jej producenta.

Zwiększenie pamięci RAM

Producenci współczesnych komputerów zadbali o to, by można było zwiększać fabryczną pojemność pamięci operacyjnej. W praktyce wszystkie dzisiejsze urządzenia stacjonarne i większość komputerów przenośnych ma specjalnie przeznaczone miejsca, w których można umieścić dodatkowe moduły RAM. W stacjonarnych takie miejsca znajdują się najczęściej na płycie głównej w pobliżu procesora. Ich liczba różni się pomiędzy poszczególnymi modelami. W niektórych komputerach mogą być na przykład 2 takie miejsca, zwane potocznie “slotami”, ale bywa, że sprzęt pozwala nam dołożyć nawet 6 modułów (kości) RAM. Trzeba jednak pamiętać, że są różne rodzaje takiej pamięci i nie każdy będzie kompatybilny z danym komputerem. Należy więc najpierw sprawdzić, jaka pamięć jest potrzebna naszemu komputerowi. Można to zrobić zaglądając do jego instrukcji obsługi, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje. Tam też dowiemy się zawsze, w jaki sposób w tym konkretnym modelu komputera zainstalować dodatkowy moduł RAM.