Jak działa klimatyzacja przenośna?

Jak działa klimatyzacja przenośna?

Jak działa klimatyzacja przenośna? Wiele osób nie potrafi pracować przy zbyt dużej temperaturze, która uniemożliwia im komfortowe funkcjonowanie przez nawet kilka miesięcy w roku. Szczególnym problemem jest to dla osób, które są w trakcie wynajmowania mieszkania, gdzie nie opłaca się bądź nie można zainstalować klimatyzacji stacjonarnej. Właśnie dla takich osób produkuje się klimatyzację przenośną. Są to urządzenia, które działają na zasadzie zbliżonej do zwyczajnego klimatyzatora, jednakże z pewnymi istotnymi różnicami, które pozwalają im zachować mobilność.

Po pierwsze klimatyzacja przenośna nie posiada trwałego orurowania, tak jak ma to miejsce w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych. W przypadku wersji mobilnej mamy dwie rury, z których każda ma około półtora metra długości i jest wykonana ze składającego się plastiku. Taką rurę wystawiamy jednym końcem na zewnątrz, a drugim do pomieszczenia, w którym chcemy obniżyć temperaturę. Przenośna klimatyzacja ma za największą zaletę swój rozmiar, gdyż zazwyczaj nie przekracza on wielkości smukłej walizki bagażowej. Urządzenia te potrafią w zależności od mocy i marki przybierać kształty bardzo małe, możliwe do ustawienia na ciasnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że bardzo często moc klimatyzacji koreluje z jej wielkością. Klimatyzacja czy to przenośna czy stacjonarna jest niestety głośna. Pewnych rzeczy nie da się uniknąć i technologia nie jest w stanie całkowicie wyciszyć dźwięków, jakie wydaje aparatura skraplająca i sprężająca. Dlatego wiele osób decyduje się na wystawienie całego urządzenia na balkon oraz wprowadzenie chłodzącej rury klimatyzacji do pomieszczenia.

Skuteczność klimatyzacji przenośnej

Niestety największym problemem klimatyzacji przenośnej jest jej moc. W przypadku większości klimatyzatorów możemy przyjąć zasadę, że pobór jednego kilowata mocy ochładza powierzchnię około dziesięciu metrów kwadratowych. I mówimy tutaj oczywiście o standardowej powierzchni domu czy mieszkania, a nie wysokiej hali magazynu lub fabryki. Jednakże w przypadku klimatyzacji przenośnej ten przelicznik mocy jest nieco mniej optymistyczny. Okazuje się, że na ochłodzenie tych samych dziesięciu metrów kwadratowych klimatyzacją stacjonarną, będziemy potrzebowali od pół do jednego kilowata mocy mniej niż klimatyzacją przenośną. Co do samego tempa schładzania i maksymalnej mocy klimatyzacji przenośnej, to jest ono zadowalająco wysokie, zależnie od temperatury na zewnątrz. Taki klimatyzator jest w stanie sobie poradzić nawet z trzydziestopięcio-stopniowym upałem na dworze. Temperatura na maksymalnym obciążeniu sprzętu potrafi dojść do osiemnastu stopni, ale raczej mało kto potrzebowałby aż takiego chłodu w mieszkaniu czy biurze. Istotnym problemem klimatyzacji przenośnej jest to, że schładza ona temperaturę jednego pomieszczenia, dlatego stanowi to rozwiązanie bardziej indywidualne i dostosowane do potrzeb konkretnej osoby. Bardzo ważne jest też, by nie próbować przenieść chłodu na pozostałe pomieszczenia, poprzez kupowanie znacznie silniejszych klimatyzacji, gdyż możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Zbyt silna klimatyzacja może zacząć podnosić temperaturę ciepłem urządzenia, jeśli to znajduje się wewnątrz, a odprowadzanie odbywa się za pomocą rury na zewnątrz.

Ceny klimatyzacji przenośnej

Jak sprawdzić czy klimatyzacja działa zimą?Ceny klimatyzacji przenośnej są bardzo różne i zależą od marki oraz mocy klimatyzatora. W tym przypadku zaletą jest brak potrzeby montażu urządzenia, w przeciwieństwie do standardowej klimatyzacji stacjonarnej. Najtańsze klimatyzatory podobnie jak w przypadku stacjonarnej wersji zaczynają się od tysiąca złotych i dalej rosną, dodając dodatkowe kilowaty mocy, cichsze tryby pracy, lepsze materiały i szersze zasięgi pracy. Oczywiście, istnieją też klimatyzatory znacznie tańsze, wręcz wersje kieszonkowe, które można ustawić na biurku, jak zwykły wentylator biurowy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę nie są to wtedy klimatyzacje tylko właśnie zwykłe wentylatory, które wieją, sprawiając chwilowe wrażenie ochłodzenia osoby, na którą skierowany jest nawiew. Temperatura pomieszczenia się przez nie nie zmienia, dlatego warto jest dopłacić do realnej klimatyzacji skraplającej.

Konserwacja klimatyzacji przenośnej

Klimatyzacja przenośna posiada istotną zaletę w postaci bardzo prostego użycia i stosunkowo łatwej konserwacji. W wypadku nawet bardziej zaawansowanych awarii można ją przecież przynieść do odpowiedniego serwisu, więc nie występuje potrzeba wzywania ekipy fachowców. Jednakże to po stronie użytkownika leży część odpowiedzialności za bezawaryjność klimatyzacji. Najważniejszym jest, aby pamiętać, by klimatyzator nie był włączony całą dobę i miał czas samemu się schłodzić bez ciągłego funkcjonowania. Inną, ale równie ważną kwestią jest to, że klimatyzacja przenośna posiada wymienne filtry, które pozwalają na przesączanie się zmiennych prądów powietrza. Takie filtry zazwyczaj gromadzą na sobie bakterie, grzyby i oczywiście wilgoć. Dlatego bardzo istotnym jest, aby przynajmniej raz do roku czyścić dokładnie te filtry, aby mogły nam służyć jak najdłużej.