Jak czyścić srebrną biżuterię?

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Jak czyścić srebrną biżuterię? Wiele osób zniechęca się do biżuterii srebrnej, ponieważ może po jakimś czasie powstawać na niej nieestetyczny nalot. Jednak dzięki kilku prostym i, co najważniejsze, tanim domowym sposobom, można sprawić, by przez lata zachowywała ona swój pierwotny idealny wygląd. Dzięki takim rozwiązaniom bardzo szybko uda się zadbać o biżuterię, która zachowa na długo swój blask i świetność i będzie stanowić idealny dodatek do różnych wyjść.

Wystarczą domowe produkty

Biżuteria srebrna to klasyka, która zawsze jest w modzie. Przez większość kobiet uznana została za niezwykle szykowną i prezentującą się wspaniale na wielu ważnych uroczystościach, a także jako niezastąpiony dodatek do codziennych stylizacji. Nigdy się nie nudzi i pasuje zarówno do eleganckich wyjść, jak i strojów ubranych na wyjścia ze znajomymi, do pracy czy na uczelnię. Często taka biżuteria jest również przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest przywołującą wiele wspomnień cenną pamiątką. Po miesiącach, a później latach użytkowania, powstaje niestety niepożądany nalot, który psuje efekt, w jaki srebrna biżuteria się prezentuje. Jednak z pomocą takich substancji, jak soda oczyszczona, pasta do zębów, czy ocet, bez trudu można przywrócić jej świetność.

Pasta do zębów

Zastosowania pasty do zębów można wymieniać i wymieniać. Oprócz wykorzystywania jej do higieny jamy ustnej, sprawdza się również do czyszczenia wielu powierzchni. Stosując pastę do wyczyszczenia srebra, należy jednak zachować szczególną ostrożność. Niektóre typy past zawierają bardzo silne składniki, które mogą nie mieć korzystnego wpływu na wygląd biżuterii. Wystrzegać powinno się zwłaszcza past o mocnym działaniu wybielającym, gdyż zdarza się, że doprowadzają one do odbarwień. Warto przejrzeć też etykietę i sprawdzić w składzie, czy pasta nie zawiera dużej ilości sodu – to składnik, który w nadmiarze wykazuje działanie niszczące.
Jak zatem używać pasty? Po znalezieniu tej odpowiedniej, która jest odpowiednio delikatna, wystarczy wziąć bardzo niewielką ilość i przetrzeć powierzchnię srebra. Najlepiej użyć w tym celu albo miękkiej szczoteczki, lub szmatki. Szczoteczka jest szczególnie polecana, jeśli biżuteria srebrna zawiera wiele zakamarków, do których trudniej dotrzeć. Po czyszczeniu całość wystarczy tylko przepłukać chłodną wodą i zostawić do wyschnięcia.

Uniwersalny ocet

Gospodynie domowe doskonale wiedzą, że ocet to produkt, który świetnie sprawdza się do czyszczenia wielu powierzchni. Jeśli jego zapach Ci nie przeszkadza, śmiało zastosuj go na biżuterię. Wyjątkowo skuteczne działanie przynosi zastosowanie roztworu złożonego z łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżki stołowej octu. Po dokładnym wymieszaniu mikstury nakłada się ją na biżuterię i przeciera szmatką, można też od razu nasączyć płynem szmatkę i przecierać. Także mieszanka octu i cytryny przynosi bardzo dobre efekty.

Sól kuchenna

Składnik, który można znaleźć chyba w każdym domu i który jest dostępny w każdym sklepie również może być użyty do skutecznego czyszczenia biżuterii srebrnej. Nalot usuwa się poprzez sporządzenie mieszanki wody z solą. Do miski niewykonanej z metalu należy na początku włożyć folię aluminiową i rozłożyć ją na dnie. Następnie zalewa się ją kubkiem gorącej wody, w którym wcześniej rozpuszczono jedną łyżeczkę soli. W misce umieszcza się biżuterię i czeka około godziny, choć dla najlepszych rezultatów warto pozostawić ją nawet na trzy lub cztery godziny, a nawet całą noc. Po tym czasie biżuterię trzeba przepłukać chłodną wodą i wysuszyć.

Soda oczyszczona

Jak czyścić srebrną biżuterię?Soda to również produkt, po którego chętnie sięga się w wielu gospodarstwach domowych, w celu wyczyszczenia wielu powierzchni. Jeśli poprzedni sposób z mieszanką wody i soli okazał się zbyt słaby, ta wersja tego przepisu jest o wiele silniejsza i ma szansę  przynieść większe rezultaty. Tak samo jak wcześniej, przygotowuje się miskę wyłożoną folią aluminiową i to tam ułoży się srebrną biżuterię wymagającą czyszczenia. Do kubka z gorącą wodą wsypuje się około dwie łyżeczki sody oczyszczonej oraz taką samą ilość soli kuchennej, a później gotowym roztworem zalewa naszykowaną miskę. W przypadku tej mieszanki działanie powinno być natychmiastowe, dlatego zaleca się wyjąć z niej biżuterię już po upływie piętnastu minut. Zostawienie jej na kilka godzin może skutkować pojawieniem się odbarwień, dlatego o wiele lepiej jest pilnować się wyznaczonego czasu. Po wyjęciu srebra z wody należy jeszcze raz przepłukać je zimną wodą, a następnie przetrzeć szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli jeszcze nie wierzysz w cudowne działanie soli i sody, przetestuj ten sposób jak najszybciej.

Srebrna biżuteria może być piękna bez stosowania specjalnych płynów oraz drogich specyfików specjalnie do niej przeznaczonych. Zwykłe, domowe sposoby, znane już od dawna, pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Szybkie i niewymagające wielkiego wysiłku czyszczenie przynosi niesamowite rezultaty. A pięknie prezentująca się srebrna biżuteria jest przecież tym, czego jej miłośniczki chcą najbardziej!