Stymulowanie rozwoju małego dziecka – jakie produkty znajdziemy na rynku?
Stymulowanie rozwoju małego dziecka – jakie produkty znajdziemy na rynku? Stymulowanie zachowań od najmłodszych lat ma duży wpływ na lepszy rozwój motoryki i koordynacji ruchowej oraz myślenia analitycznego. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów dla małych dzieci, które dedykowane są do rozwijających zabaw. Należy jednak pamiętać, że same zabawki nie wystarcza, ponieważ nic nie zastąpi czasu spędzonego z rodzicami, tego typu produkty dla małych dzieci mogą być tylko pomocą w stymulacji rozwoju umysłowego i motorycznego malucha.
Warto jest posługiwać się opiniami innych rodziców, u których dane zabawki i przedmioty już się sprawdzają. Dodatkowo warto postawić na prostotę. W ostatnim czasie rynek produktów dla małych dzieci podbijają drewniane zabawki, które są po pierwsze ekologiczne, a po drugie wymuszają kreatywne ich wykorzystywanie przez małe dzieci. Dodatkowo zabawki należy dobierać do dzieci pod względem ich wieku. Większość produktów dla małych dzieci posiada przedział wiekowy na opakowaniach, dla jakiego wieku dziecka zabawka jest dedykowana. Zbyt skomplikowane zabawki kupione dla malucha, mogą go zniechęcić tylko do zabawy, natomiast te o zbyt prostej konstrukcji i zasadach działania, starszaka szybko znudzą.
Produkty dla małych dzieci
Świetnym pomysłem okazuje się zakup z gąszczu produktów dla małych dzieci zwykłych tradycyjnych puzzli, które posiadają różne kształty i obrazki. Stymulują one chwytanie małych przedmiotów przez dzieci oraz ich rozwój i cierpliwość, a także zdolność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Nie są one poza tym drogie. Wspólne układanie puzzli jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu w gronie rodzinnym, układając dane obrazki można tłumaczyć dziecku otaczający je świat, lub ćwiczyć kolory czy kształty, które znajdują się na fragmentach obrazka.
Zabawki interaktywne
Kolejną zabawka warta uwagi z gamy produktów dla małych dzieci, jest typ zabawek interaktywnych, ich zakup wiąże się już z większym wydatkiem. Są to najczęściej różnego rodzaju jeździki i zwierzęta oraz stoliki, które wydają przeróżne dźwięki, emitują kolorowe światło i tym podobne. W trakcie zabawy tego typu zabawkami, dzieci uczą się różnych odgłosów wydawanych na przykład przez zwierzęta czy obecnych w innych miejscach.
Ze względu na agresywna stymulacje wieloma bodźcami, należy skrupulatnie wydzielać czas zabawy takimi produktami dla małych dzieci. Nadmiar bodźców może spowodować po dłuższym okresie czasu niepokój dziecka, rozdrażnienie, płaczliwość oraz kłopoty ze snem, dlatego zawsze dzieci powinny bawić się tego typu zabawkami pod nadzorem dorosłych.
Kolejny typ produktów dla dzieci wspomagający ich rozwój to wszelkiego rodzaju jeździki i chodziki. Doskonale sprawdzą się one w trakcie nauki chodzenia przez dziecko. Najczęściej zawierają one także panele interaktywne, przez które dzieci chcą częściej się nimi bawić. Stawiając na ten produkt, należy zawsze zwrócić uwagę czy będzie on w pełni bezpieczny dla dziecka, oraz czy posiada wyprofilowane ergonomiczne elementy, które zapewnia bezpieczeństwo w trakcie zabawy dziecka.
Rodzice, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na edukacyjne produkty dla małych dzieci, nie są wcale na straconej pozycji. Ponieważ spokojnie można stworzyć z przedmiotów obecnych w domu doskonałe zabawki edukacyjne. Każdy zna przecież zabawy luneta z rolki po ręczniku papierowym. Sensoplastyka, to także doskonała alternatywa dla produktów dla małych dzieci ze sklepów. Ta metoda polega na tym, że dziecko maluje całym swoim ciałem bez ograniczeń. Jedyne, co jest nam potrzebne do takiej zabawy to farbki, ryzy arkuszy papieru oraz miejsce, które będzie można umyć w razie zabrudzenia farbkami. Taka zabawa doskonale stymuluje rozwój dziecka oraz pozwala mu na kreatywne działanie. Ponad to także świetna frajda dla rodziców.
Nauka czy zabawa?
Niezależnie od wybranych produktów dla małych dzieci, należy pamiętać zawsze o tym, aby we wszystkim zachować umiar – zbyt mocno popychane dziecko w stronę rozwoju może stać się wycofane i mało aktywne, ze względu na nadmiar bodźców. Nie należy także wymagać od maluchów pełni skupienia na nauce. Lepsza alternatywa, jest zabawa z wplecionymi elementami nauki.
Warto też nie zapominać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, i nie należy się przejmować, że akurat nasze nie umie posługiwać się zabawka dedykowana dla 3-latków, pomimo, że ma już 3, 5 roku. Rola rodzica jest wspieranie rozwoju i dobór odpowiednich akcesoria wspomagających ten proces, jednak nie za wszelka cenę. Cierpliwość i regularność jest najlepszym sposobem na wypracowanie nowych umiejętności oraz chęci do nauki przez malucha. Jeśli dziecko zauważy, że rodzic jest zestresowany i spięty w trakcie zabawy, nie pomoże nawet najbardziej wyszukany edukacyjny produkt dla małych dzieci.