Ile kosztują badania geotechniczne

Ile kosztują badania geotechniczne

Ile kosztują badania geotechniczne – posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu ludzi na świecie i nie powinno to nikogo dziwić. Możemy później traktować ten budynek jako nasze własne miejsce na świecie. Często wcześniejszy etap życia można nazwać podróżowaniem, a po wybudowaniu własnego domu możemy odnieść wrażenie, że wreszcie wypuściliśmy kotwicę i już osadziliśmy się w tym miejscu. Wcześniej musimy jednak przejść przez całą masę formalności. Musimy uzyskać pozwolenie na budowę oraz odpowiednio przygotować działkę.

W obu tych przypadkach ważnym elementem są badania geotechniczne. Kiedyś poszukiwanie złóż było ważnym sektorem, który napędzał rynek badania tego, co znajduje się pod naszymi nogami. Obecnie to właśnie geotechnicy są istotnym zawodem. Doświadczenie nabyte poprzez stosowanie geologii górniczej pozwala na analizę próbek pobranych na naszej działce. Tym samym uzyskujemy informację o tym, czy dom na danym terenie zostanie skutecznie usadowiony. Skupimy się na tym, ile kosztują takie badania?

Czemu powinniśmy być zainteresowani badaniami geotechnicznymi?

Ile kosztują badania geotechniczneNiektórzy mogą się zastanawiać, po co w ogóle zajmować się tym tematem. Jaki jest cel wykonywania badań geotechnicznych? Po pierwsze będą to kwestie formalne. Po drugie ważne również zostaną względy praktyczne. Firmy geotechniczne i geologii górniczej oferują wydanie ekspertyzy po całym procesie. Wszystko jednak rozpoczyna się od pobrania próbek. Najczęściej wykorzystuje się trzy odwierty. Oczywiście zawsze można wykonać ich więcej, ale trzy wykopy okazują się wystarczające do uzyskania wielkiej ilości informacji. Później skupimy się na kosztach. Dokumentacja złoża będzie dokładniejsza jeśli odwiertów nie tylko będzie więcej, ale również będą głębsze. Jeśli chodzi o względy praktyczne, na podstawie badań geotechnicznych określane są parametry gruntu. Odbywa się to na podstawie analizy laboratoryjnej pobranych próbek. Na tej podstawie uzyskiwane są informacje m.in. o składzie chemicznym czy warunkach wodnych. Zmiany w kwestiach architektonicznych budynku mogą sprawić, że w przyszłości nie będzie dochodziło do zagłębiania się fundamentów. Gdyby jednak było inaczej, mogłoby dojść do pękania ścian. Jednocześnie na tym etapie trudno już temu przeciwdziałać. Mając informację, że grunt jest niestabilny, można wybrać stopę fundamentową, czyli stabilne rozwiązanie niezależne od warunków gruntowych.

Ile kosztują badania geotechniczne?

Wiemy już, w czym pomagają badania geologiczne. Ile jednak musimy za nie zapłacić? Zawsze istnieje kilka zmiennych, które sprawiają, że nie da się podać konkretnej kwoty. Znacznie łatwiej wstrzelić się, podając przedział, więc tak też zrobimy. Najczęściej badanie geotechniczne kosztuje od 800 do 1500 zł. Z czego wynika ten koszt? Oczywiste jest to, że najpierw musimy zapłacić za odwierty. Im będzie im więcej, tym będzie drożej. Podobnie to wygląda w kwestii głębokości utworzonych wykopów. Najczęściej podaje się, że 1 m odwiertu kosztuje od 100 do 150 zł. To z kolei w dużej mierze zależy od regionu kraju oraz od lokalnej sytuacji rynkowej. Pamiętajmy, że najczęściej zaleca się wykonać 3 odwierty. Dodatkowo najlepiej, jeśli mają one około 3 m. Już na tej podstawie wychodzi koszt od 900 do 1450 zł. Do tego dochodzi jednak analiza laboratoryjna. Należy to jednak rozumieć jako cena całej usługi i podział tego na odwierty oraz analizę jest wyłącznie poglądowy. Geolog górniczy będzie działał tym skuteczniej, im więcej będzie miał pobranych próbek, ale zaleca się, żeby pobrać fragment gruntu z trzech rogów późniejszego usadowienia budynku. Za co płacimy, jeśli chodzi o efekt wykonania badań? Przede wszystkim za dokumentację. To właśnie ona pomaga nam później uzyskać pozwolenie na budowę, a jednocześnie jest ważną informacją dla architekta budynku. Powinniśmy jednak dodać, że ta pierwsza kwestia jest nieoczywista. Wynika to z pogmatwanego polskiego prawa, które może być interpretowane na różne sposoby. Tym samym nie zawsze jest ono wymagane, chociaż tak powinniśmy podejść do tego tematu. Szczególnie że możemy uniknąć późniejszych poważnych problemów. Geologia kopalin może okazać się zbawienna dla ścian naszego budynku w przyszłości.

Podsumowanie

Najłatwiej jest podać, że koszt badania geotechnicznego wynosi od 800 do 1500 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to dość szeroki przedział, co wynika głównie z jednej kwestii. Koszt jest uzależniony od tego, ile wykonamy odwiertów oraz jak one będą głębokie. Jeden odwiert nie pozwoli na uzyskanie wystarczającej informacji, a jednocześnie aż pięć zalecane jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej wykonanie jednego metra odwiertu kosztuje od 100 do 150 zł. Powinniśmy również pamiętać, że płacimy nie tylko za pobranie próbek, ale również za ich analizę. Rezultatem jest otrzymanie dokumentacji. W tej kwestii zazwyczaj nie musimy płacić dodatkowo, ponieważ jest ona częścią poprzednich kosztów. Często musimy posiadać wyniki badań geotechnicznych, żeby uzyskać pozwolenie na budowę, ale nie jest to tak oczywiste. Wynika to z trudnego do interpretowania polskiego prawa. Nie zmienia to faktu, że są to wartościowe analizy, które sprawią, że architekt odpowiednio dobierze rozwiązanie fundamentów. Ostatecznie nie będą się one później osuwać i nie dojdzie do problemu pękających ścian.