Domy kanadyjskie
Tak się składa, że nasz świat jest mega zróżnicowany i to, co dla jednych jest na przykład ulubionym zapachem dla innych może strasznie śmierdzieć i przyprawiać o zawrót głowy. Dzięki takie różnorodności opinii nasz gatunek, jako jedyny potrafi budować domy kanadyjskie i nawet zmieniać krajobraz.
Będąc jeszcze na studia z turystyki nauczyłem się, że to My ludzi wpływamy na krajobraz, jako jedyni i jeżeli już mam to robić to powinniśmy jak najmniej niszczyć, a jak najbardziej dopasowywać się do niego. Dlaczego artykuł poświęcony tematyce budownictwa zaczyna się w ten sposób? Otóż pragnę wam przedstawić domy kanadyjskie i sposób, w jaki można tak ową budowle wpasować w krajobraz. Z samym słowem krajobraz spotykamy się niejednokrotnie w codziennym życiu i wielu dziedzinach nauki. W języku potocznym słowo to określa widok na przykład krajobraz zimowy.
Widzimy ośnieżone drzewa czy pola etc. Żeby dobrze wejść w ten temat musimy sobie powiedzieć, do jakiego krajobrazu pasują domy kanadyjskie? Otóż według mnie wiele zależy od projektu jednak z pewnością domy takie nie są cechą charakterystyczną dla obszarów wiejskich czy górskich tam, bowiem królują budowle typu wieńcowego, czyli popularne domy z bali. Możecie o nich przeczytać w innych artykułach, dzisiaj interesują nas jedynie domy kanadyjskie, czyli składane z gotowych drewnianych ścian domy raczej małe lub średnie. Z zewnątrz możemy jest wykończyć w dowolny sposób jednak według mnie nie powinno być to tylko uzależnione od naszej fantazji, a od otaczającej nas okolicy i przyrody. Wiadomo, że jeżeli budujemy taki domek przy lesie lub nawet w nim to powinniśmy starać się jak najmniej rzucać w oczy i jak by wtopić w tło i naturalny krajobraz.
Możecie zapytać teraz, czemu tak bardzo mi na tym zależy żeby nie malować domku w lesie na różowo? Odpowiedź jest prosta, ponieważ zwyczajnie kolor różowy nie pasuje do lasu i popsuje to jego krajobraz. Jak według was wyglądałby taki widok? Stoicie na pięknej rozległej polanie, za wami widać monumentalne góry, a przed wami widzicie las. Wspaniały las iglasty i tak patrzycie na niego a spośród drzew bije różowy kolor domku, który ktoś sobie tam wybudował? A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie ten sam domek w pasującej do lasu kolorystyce zieleni lub brązu. Zdecydowanie lepiej to wygląda. Domy kanadyjskie wydały mi się odpowiednie do tego artykułu z kilku powodów. Nie tylko, dlatego że budowa takiego domu trwa dosłownie kilka tygodni, ale także, dlatego że nie eksploatuje on środowiska, w którym jest budowany i nie wymaga użycia nieodpowiednich dla środowiska naturalnego materiałów jak cement czy kleje. Jeżeli miałbym kierować się jedynie ekologią to napisałbym o domach z bali, jednak pragnę tutaj poruszyć kwestię różnych krajobrazów, a takie domy oparte na konstrukcji wieńcowej nie pasują wszędzie. I tym sprytnym zabiegiem chciałbym wam powiedzieć gdzie domy kanadyjskie mogą być budowane.
Pamiętajcie, że ich wykończenie decyduje o tym czy pasują do danego miejsca w stu procentach. Poza tym drobnym szczegółem według mnie ten typ budowy można stosować dosłownie wszędzie bez ograniczeń. Nie jest to w żadnym wypadku efekt tego, że tak robi się w USA. Według mnie w Stanach Zjednoczonych domy kanadyjskie powinny być budowane jedynie tam gdzie nie ma huraganów i tym podobnych zjawisk atmosferycznych. Jednak w Ameryce buduje się je na potęgę dosłownie wszędzie, ponieważ są tanie i szybkie w wykonaniu, a nawet, jeżeli huragan zabierze taki dom to w ciągu miesiąca możemy postawić nowy. Ja osobiście wolałbym wymurować solidny dom, który byłby przygotowany na przykład huragany i tym podobne zagrożenia, ale nie o tym ten artykuł. Wracając do naszego kraju domy kanadyjskie pasują dosłownie wszędzie, nie ma znaczenia czy będzie wybudowany na osiedlu domków jednorodzinnych czy właśnie w wyżej wspomnianym lesie. To jedynie sposób jego wykończenia musi pasować do otoczenia i krajobrazu.
Jeżeli bardzo uprzemy się, aby znaleźć miejsce, w którym taki typ budownictwa nie będzie pasować to będą to właśnie obszary, na których króluje styl zakopiański albo inne obszary gdzie już od wieków zakorzeniony jest jakiś tradycyjny styl i to właśnie on dyktuje warunki na tym obszarze i tworzy krajobraz. Już tłumaczę, o co chodzi. Domy kanadyjskie charakteryzują raczej gładkie ściany niekiedy płaski dach i stosunkowo owoczesny styl. Natomiast przykładowo styl zakopiański to domy z bali ze spadzistym dachem. Jeżeli staniecie na wzgórzu, na którym stoją same domki z bali a my wybudujemy dom kanadyjski to zwyczajnie nie będzie on tam pasować, chociaż nie wiem jak byśmy go wykańczali. Możemy w ten sposób dywagować w nieskończoność porównując różne zestawienia krajobrazów i styli, ale myśl, która może zostać przewodnią tego artykułu według mnie powinna być myśl, że wszystko powinno bazować na dostosowaniu się do krajobrazu i kooperacji z nim. Kończąc ten artykuł pragnę wam podziękować za czas i atencję na powyższą pracę. Mam nadzieję, że nie wybudujecie różowego murowanego domu na osiedlu domków z bali.