Krótkoterminowe wypożyczanie aut
Krótkoterminowe wypożyczanie aut. Tryb życia większości ludzi w dzisiejszych czasach jest niesamowicie szybki. W praktyce oznacza to, że mało kto ma czasu na serwisowanie, naprawianie i zajmowanie się sprzętami użytkowymi, do których z pewnością należą między innymi auta. Bardzo często więc dochodzi do sytuacji, w których auta się po prostu podnajmuje na takich zasadach, że za cały serwis odpowiedzialna jest zewnętrzna firma. Wypożyczalnia samochodów udostępnia wtedy gotowy samochód, a jedynym obowiązkiem klienta jest nie uszkodzenie go i opłacenie najmu. Czy to się opłaca?
Opłacalność krótkoterminowego najmu samochodów
Wiele osób polemizuje z faktem, że krótkoterminowy najem samochodów może być opłacalny. Przeważnie padają w tym miejscu różne argumenty, ale aby z nimi dyskutować, najpierw należy ustalić, ile właściwie może kosztować krótkoterminowy najem auta. Standardowa wypożyczalnia samochodów przeważnie ma w swojej ofercie co najmniej kilka segmentów aut. Są to auta o różnych parametrach dostosowane do potrzeb różnych klientów, w tym klientów firmowych, którzy potrzebują auta do podróży służbowych w długich trasach. Cena wynajęcia samochodu w dużej mierze jest zależna od tego, na jak długo wynajmuje się samochód. Jeśli najem dotyczy tylko jednej doby, cena będzie relatywnie wysoka, jeśli zaś wynajmuje się auto na tydzień, miesiąc lub nawet dłużej, cena jednostkowa jednej doby będzie adekwatnie niższa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wiele wypożyczalni działa zarówno w zakresie najmu krótkoterminowego, jak i długoterminowego, co oznacza, że można w nich wynająć auto nawet na pół roku albo rok, dzięki czemu uzyskuje się relatywnie niższą cenę niż w przypadku najmu na krótszy okres. Wynajmując auto na rok, miesięczna cena niekiedy jest zbliżona do standardowej raty kredytu lub leasingu.
Jakie są ceny w wypożyczalni samochodów?
Najtańsze są małe auta z segmentu A i B, czyli niewielkie samochody miejskie. Modele dostępne w tym segmencie idealnie nadają się do jazdy po mieście oraz do jazdy po lokalnych, podmiejskich drogach. Ich ceny w najmie krótkoterminowym zaczynają się zaledwie od kilkudziesięciu złotych w przeliczeniu na dobę, a nawet w najdroższej opcji, czyli podczas wynajmu na jeden dzień rzadko kiedy przekracza sto złotych. Kolejnym segmentem są większe sedany oraz auta w zabudowie typu kombi. Przeciętna wypożyczalnia samochodów przeważnie posiada ten typ aut w kilku modelach, gdyż klienci preferujący takie auta mają zróżnicowane preferencje. Ceny zazwyczaj zaczynają się od około stu złotych za jedną dobę, ale mogą sięgać nawet kilkuset złotych w przypadku limuzyn typu premium, z mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem. Standardowy sedan lub kombi świetnie nadający się do pokonywania długich tras, można jednak wynająć już za około 150 zł za jedną dobę, co jest stosunkowo przystępną ceną. Warto zwrócić uwagę, że wypożyczalnie przeważnie mają w swojej ofercie modele dedykowane flotom i całym firmom, co oznacza, że dość łatwo znaleźć modele z ekonomicznymi silnikami, co jest bardzo istotne, zwłaszcza dla osób regularnie wynajmujących auta, na przykład w celach biznesowych.
Auta luksusowe, SUV’y i samochody sportowe
Na rynku panuje duży popyt na auta o podwyższonym standardzie, a także na wygodne SUV’y i mocne auta sportowe. Wypożyczalnie samochodów dostosowują się do tego popytu i często mają na swoim wyposażeniu po kilka modeli aut z tego segmentu. Jako że ich zakup lub nawet wzięcie w leasing jest dość drogi, gdyż są to auta z górnych półek cenowych, dla wielu osób o wiele bardziej opłaca się raz na jakiś czas wynająć takie auto i uniknąć regularnego spłacania rat, jednocześnie mogąc użytkować auto zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych.
Kiedy opłaca się wynająć auto?
Wynajęcie niewielkiego samochodu opłaca się na przykład wtedy, gdy własny samochód zostanie uszkodzony, i jesteśmy skazani na jeżdżenie taksówką. Wynajem małego, miejskiego auta na tydzień, to często koszt nieprzekraczający pięciuset złotych, co jest bardzo opłacalne w kontekście jazdy taksówkami. Wynajęcie auta jest również bardzo opłacalne, gdy na co dzień nie jeździ się w długie trasy, i posiada się jedynie małe auto miejskie, ale raz na jakiś czas przydaje się większy SUV, kombi lub sedan. W takiej sytuacji nie opłaca się utrzymywać na co dzień dużego, drogiego auta, skoro można po prostu wynająć takie kilka razy do roku na jeden dzień, weekend lub na więcej dni. Wypożyczalnia samochodów zapewnia pełne ubezpieczenie, a klient jest zobowiązany jedynie nie uszkodzić celowo auta i oddać je w takim stanie, w jakim je odebrał. Minimalizuje to większość kosztów związanych z rocznym utrzymaniem auta, gdyż dużą utratą wartości oraz wysoką kwotą inwestycji, gdy kupuje się wygodną limuzynę, trzeba też doliczyć do bieżących kosztów wysokie ubezpieczenie, a także droższą eksploatację. Wynajem w takim układzie wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, które generuje jedynie ułamek kosztów, które podniosłoby się, kupując samochód na własność.