Porysowana kostka brukowa – co zrobić?
Kostka brukowa to tani i efektowny wybór dla każdej nawierzchni. Z czasem jednak może się zniszczyć. Porysowana kostka brukowa – co zrobić?
Jakie są zalety kostki brukowej?
Sprzedaż kostki brukowej stale rośnie – jest to wciąż bardzo chętnie wybierana nawierzchnia dla chodników, parkingów, a nawet niektórych dróg. Nic w tym dziwnego – kostka brukowa ma przecież wiele zalet. Wiele osób ceni ten surowiec za to, że taką nawierzchnię bardzo łatwo jest położyć. Bez większego trudu zrobimy to samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na kotkę kwadratową lub prostokątną, nie będzie potrzebny nawet projekt. Jeśli w przyszłości zechcemy kostkę usunąć lub wymienić, tego typu działania również nie będą nastręczać trudności. No i nie zapominajmy o jednej z najważniejszych cech – kostka brukowa jest zwykle bardzo odporna na uszkodzenia, choć oczywiście w niektórych sytuacjach po prostu nie da się ich uniknąć. Mimo wszystko sprawdza się dobrze nawet w ekstremalnych temperaturach, świetnie znosi zarówno mrozy, jak i upały. Nie straszne jej są także spore obciążenia, całkiem nieźle opiera się też ścieraniu. Dodatkową zaletą jest, że kostka nie chłonie wody. Dzięki temu nawet jeśli okresowo występują duże opady deszczu lub używamy wody do jej czyszczenia, powierzchnia bardzo szybko wysycha, a woda nie zamarza – nie rozsadzi więc elementów chodnika jeśli zaskoczą nas mrozy.
Jakie są wady kostki brukowej?
Niektórzy wśród wad kostki brukowej wymieniają estetykę – jest to jednak kwestia zarówno gustu, jak i konkretnej aranżacji. Dobry specjalista jest w stanie sprawić, że kostka brukowa wyglądać będzie jak dzieło sztuki. Wystarczy odpowiedni projekt i dobrej jakości surowiec. Niestety kostka nie jest też odporna na wszystkie uszkodzenia. Choć dobrze znosi próbę czasu, to jednak wymaga, żeby o nią dbać. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do powstawania rys i pęknięć. Trudno jest też naprawić powstałe na takiej powierzchni uszkodzenia mechaniczne. Na jakie zniszczenia nie jest odporna kostka? Przede wszystkim chodzi o takie, które powstały wskutek nieprawidłowego doboru grubości do przeznaczenia powierzchni. Dla przykładu – kostka brukowa 4 cm nie nadaje się do ulic, po których jeździć będą ciężkie samochody. To kostka, która sprawdzi się dobrze tylko w przypadku chodników nie narażonych na duże obciążenia.
Jak pielęgnować kostkę brukową?
Oczywistym jest, że po pierwsze musimy dobrać odpowiednią kostkę do celu nawierzchni. Jeśli będzie to chodnik czy ścieżka przed posesją – kostka brukowa 4 cm w zupełności wystarczy. Jednak im większych obciążeń się spodziewamy, tym grubszą kostkę musimy kupić. Rodzaj kostki również ma znaczenie w przypadku pielęgnacji nawierzchni. Niektóre kostki są już zaimpregnowane, inne trzeba dopiero pokryć warstwą odpowiedniego preparatu. Sprzedaż kostki brukowej zazwyczaj odbywa się przez znające się na rzeczy punkty, które wprowadzają do obrotu produkt już zaimpregnowany, lub zatrudniają pracowników przeszkolonych w tej dziedzinie. Prawdopodobnie bez trudu uzyskamy więc informację o odpowiednim dla danej kostki impregnacie. Warto również pamiętać, że aby kostka brukowa służyła latami, musi być zadbana i czysta. Przede wszystkim trzeba regularnie ją zamiatać. Odbywać się to powinno przy pomocy miotły lub szczotki, jednak wystrzegać się należy usuwania zabrudzeń przy pomocy ostrych narzędzi, które mogą porysować nawierzchnię. Dobrym pomysłem jest spłukiwanie kurzu i piasku wodą, na przykład łapaną po opadach deszczówką. Zwróćmy także uwagę na rośliny. Jeśli pozwolimy, by w szczelinach między elementami kostki wyrastały trawy, chwasty, czy nawet krzewy lub mniejsze drzewa – oczywistym jest, że z czasem dojść może nie tylko do zarysowań, ale wręcz pęknięć wskutek rozrastania się systemu korzennego. Pamiętajmy również, że pomiędzy kostkami znajduje się spoiwo. W czasie użytkowania oraz czyszczenia kostki z czasem może się go robić mniej. Takie ubytki trzeba natychmiast uzupełnić. Gwarancją trwałego podłoża z kostki jest to, że podłoże takie powinno być równe. Jeśli powstaną wyżłobienia, a niektóre elementy wystawać będą ponad inne, oczywistym jest, że nie uda się uniknąć uszkodzeń mechanicznych
Co zrobić z porysowaną kostką brukową?
Choć kostka brukowa nie jest droga, a jej usunięcie i ułożenie nowej jest stosunkowo proste, to jednak nie jest to rozwiązanie ekonomiczne. Trudno też powiedzieć, by było ekologiczne – wszak zużywamy kolejne porcje surowców. Czy można w jakiś inny sposób uporać się z porysowaną kostką brukową? Niestety okazuje się, że sprawa nie jest prosta. O ile inne zabrudzenia z kostki łatwo można usunąć przy pomocy wody i detergentów, to zarysowania stanowią większy problem. Jeśli rysy są niewielkie, najlepszym sposobem będzie wypełnienie ich przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów. Jeśli jednak uszkodzenia są duże, wypełniane rys nie pomoże. W takim wypadkiem trzeba dokonać wymiany uszkodzonych elementów. Kostka brukowa to łatwo dostępny produkt, jednak poszczególne partie mogą różnić się nieco odcieniem – zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na kostkę z naturalnego kamienia. Dlatego już na etapie gdy kładziemy kostkę warto zakupić jej więcej. Wówczas w przypadku wystąpienia jakichś zniszczeń uszkodzone elementy bardzo łatwo usuniemy i zastąpimy nowymi.