Więźby dachowe
Więźby dachowe — dach jest rdzeniem budynku i aby zapewnić niezawodną ramę, budowniczowie instalują drewniane więźby dachowe u podstawy dachu. Nie tylko gwarantują stabilność dachu podczas obfitych opadów śniegu i deszczu, ale także konserwują materiały, którymi pokryty jest dom. Po zamontowaniu dachu nacisk rozkłada się na konstrukcję budynku, zapobiegając uginaniu się podstawy dachu pod wpływem wiatru i innych dużych obciążeń.
Rodzaje i materiały do produkcji wiązarów dachowych
Więźby dachowe są klasyfikowane według typu zgodnie z ich przeznaczeniem. Drewniana rama kratownicowa jest montowana na miejscu, podnoszona i mocowana do gotowego domu.
Istnieją 4 rodzaje ram drewnianych:
- Z równoległymi listwami – wzmacnia przestrzeń między piętrami.
- Trójkątny – przeznaczony do budowy dachów, o 2-3 wiązarach zakrywających podstawę, połączonych belkami drewnianymi.
- Prostokątny – Inny rodzaj wzmocnienia dachu, ale nie stosowany w przypadku dachów skośnych.
Produkcja i montaż wiązarów dachowych
Schemat i kształt wiązarów dachowych są zdeterminowane projektem architektonicznym i choć konstrukcja domu przebiega według tego samego schematu, należy wziąć pod uwagę kilka punktów:
- Spadek dachu.
- Jak zostanie zmontowana konstrukcja.
- Co pokryje dach.
Czy budynki między piętrami a poddaszem mają stropy?
Jeśli dach jest płaski i pokryty lekkimi materiałami budowlanymi, zamów i zamontuj fabryczne więźby dachowe prostokątne lub trapezowe. Ogromne trójkątne kratownice, określone ilościowo i zainstalowane na stromo nachylonym dachu, są ukształtowane tak, aby wytrzymać ciężkie materiały okładzinowe. Trójkąty służą do budowy budynków mieszkalnych, pozostałe służą do budowy pomieszczeń technicznych i gospodarczych.
Długość podstawy dachu będzie zależeć od orientacji wiązarów. Aby określić, która forma jest odpowiednia, zastanów się, czy istnieją dodatkowe podpory wykonane ze ścian wewnętrznych. Jeśli nie ma konstrukcji, a długość nie przekracza sześciu metrów, nadaje się do montażu prostych kratownic na ścianach zewnętrznych.
Jeśli rozpiętość jest większa niż sześć metrów, wymagane jest stężenie, które jest instalowane pośrodku kratownicy. Niezbędne jest również zainstalowanie słupków i zaciągnięć do ich trzymania. Tworzy to solidną podłogę na dole strychu, po której można chodzić, nie martwiąc się, że konstrukcja nie wytrzyma ciężaru. Belki w wiązarach dachowych są używane do ścian litych. Ponadto łączy się je na zakład, do czego stosuje się belki lub płyty.
Zobacz ofertę:
Kratownice są cięte z kłód, ale w razie potrzeby dostępne są różne materiały:
Stalowa podstawa i drewniana rama – Konstrukcja może wytrzymać większe obciążenia niż konstrukcja wykonana w całości z drewna. Ciężar zostanie rozłożony na metalowej podstawie, zmniejszając nacisk na drewnianą ramę. Jeśli konstrukcja jest mniejsza, stodoła lub piwnica, do konstrukcji dachu można użyć sklejki, materiał jest łatwy w transporcie i montażu. Pod względem niezawodności oczywiście nie tak dobre jak belki drewniane i metal, ale jeśli odpowiednia jest konstrukcja nienośna. Belki i płyty klejone to główne materiały do wykonania konstrukcji dachowych. Chociaż konstrukcja jest duża, najczęściej jest wykorzystywana w budownictwie.
Więźby dachowe o dużej rozpiętości wykonane z belek klejonych warstwowo
Więźby dachowe z drewna klejonego o dużej rozpiętości są najbardziej uniwersalnym typem. Znajdują zastosowanie w budownictwie: dachy płaskie i strome o kącie nachylenia od 6° do 70°, dachy jednospadowe i dwuspadowe, dachy z attyką lub bez, dachy o rozpiętości do 16m. Z belek z drewna klejonego można wyróżnić następujące rodzaje wiązarów dachowych: Typowa duża rozpiętość wykonana z belek z drewna klejonego: składa się z dwóch rodzajów krokwi – belek głównych i pośrednich, dla dachów o rozpiętości od 9 m do 10 m. Więźby dachowe o dużej rozpiętości wykonane są z belek klejonych warstwowo i drewnianych ścian łączących i są najczęściej stosowane w budownictwie poddaszy.
Dach kratowy
Kratowe wiązary dachowe są stosowane w domach o konstrukcji szkieletowej. Coraz częściej stosowane są również w domach jednorodzinnych drewnianych i murowanych. Jest to rozwiązanie dla dachów dwuspadowych o niewielkim nachyleniu od 14° do 23°, z poddaszami niemieszkalnymi.
Kluczowym elementem jest system kratownicowy. Istnieją różne rodzaje wiązarów, na których opiera się dach. Istnieją dwa główne rodzaje kratownicowych konstrukcji dachowych: antresola (krokwie), w której para krokwi wraz z drewnianymi belkami stropowymi tworzy trójskładnikową konstrukcję opartą na ścianach zewnętrznych budynku oraz belki, które tworzą strop drewniany bezpośrednio przy ścianie lub mauerlat. Nawisy (wiązary dachowe z krokwiami do ściany), gdy krokwie są przymocowane do kalenicy i opierają się o mur, podczas gdy te ostatnie są przymocowane do baldachimu, wiązary składają się tylko z dwóch elementów, zachodzących na siebie, aby przejąć trzecią stronę trójkąt funkcjonalny.
Więźby dachowe z poprzeczkami
Więźby dachowe poprzeczne to jedna z najczęściej stosowanych konstrukcji dachowych. Są stosunkowo łatwe i ekonomiczne w produkcji. Ich konstrukcja jest podobna do systemu krokwi, ale tutaj dodawany jest element poziomy – poprzeczka, detal konstrukcyjny, który łączy i wzmacnia dwie krokwie, zwykle w połowie długości krokwi lub nieco wyżej.
Istnieją dwa rodzaje konstrukcji dachów belkowych: klasyczne wiązary poprzeczne, z belkami o długości do 3,5 m, stosowane do poddaszy, dachy o małym nachyleniu w celu zapewnienia wymaganej wysokości dla przestrzeni wewnętrznej oraz ściany łączące wykonane są z cegieł . Kratownice belkowe o dużej rozpiętości, jedna lub dwie ściany nośne tworzące rząd podpór nośnych, umieszczonych na podstawie i połączonych u góry biegnącą pośrodku, ten typ kratownicy stosuje się do dachów o dużej rozpiętości.