Stomatolog przyjazny dzieciom

Stomatolog przyjazny dzieciom

Stomatolog przyjazny dzieciom – w dzisiejszych czasach stomatolog nadal jest owiany mitem złego bohatera przynoszącego ból, strach i dyskomfort. Nawet dorośli zmuszeni do wizyty u dentysty drżą ze strachu i opóźniają termin jak tylko mogą, chociaż większość z nich zna konsekwencje tego czynu. Dzieci nastawione na taki widok same zaczynają wyobrażać sobie wszystko co najgorsze i robią  co tylko się da by uniknąć pójścia do tego “potwora”. Co ma w takiej sytuacji zrobić stomatolog, aby zachęcić malucha do regularnych wizyt i wyeliminować wszelki strach? Wystarczy stać się przyjacielem dziecka i zapewnić mu miłe wspomnienia.

Aranżacja poczekalni

Na pierwszym miejscu stomatolog powinien zatroszczyć się o wygląd poczekalni w której dziecko czekać będzie na swoją kolej. Jednolite ściany z bladymi ilustracjami pokazującymi popsute zęby nie jest najlepszym wyjściem. Dobrze jest, aby otoczenie było kolorowe z różnymi ilustracjami i postaciami nawiązującymi do dbania o zęby. Świetnie sprawdzą się tu:

  • przyrządy do dbania o zęby – koniecznie w wersji animowanej i uśmiechniętej. Szczoteczka, kubek czy pasta śmiejące się do malucha na pewno nieco uspokoją go swoim wyglądem. Dodatkowo pokażą mu, że są jego przyjaciółmi, a nie tylko obowiązkiem. Jeśli dodany zostanie tekst w formie bajki, może to tym bardziej zachęcić dziecko by z nich korzystać i walczyć ze złymi bohaterami jakimi są popsute zęby.
  • pluszaki i kolorowanki – dzieci zajęte zabawą nie będą stresować się tym co stomatolog ma za chwilę z nimi zrobić. Bawiąc się lub kolorując czas szybko im upłynie. Stworzone rysunki zawsze można powiesić na ścianie by cały świat mógł podziwiać ich dzieła. Przy następnej wizycie dziecko na pewno będzie się cieszyć, że jego rysunek nadal wisi tam gdzie wisiał.
  • telewizor – z włączonymi bajkami dla dzieci pokazującymi jak dbać o zęby. Nastawiony na odpowiednią głośność zagłuszy wszelkie dźwięki dobiegające z gabinetu stomatologicznego.

Wygląd gabinetu lekarskiego i samego stomatologa

Środek gabinetu przypomina czasem pokój tortur. Duży fotel z różnymi przyrządami i wiertłami obok sprawia, że wyobraźnia dziecka stwarza najgorsze wizje. Dobrze jest stomatolog położył na fotelu kolorowy papier ochronny z różnymi wzorami lub postaciami z bajek. Przełamie to monotonny wygląd. Jednocześnie dentysta może w swoim ubraniu dokonać niewielkich zmian pozytywnie oddziałujących na dziecko – przypiąć kwiatka do fartucha lub założyć śmieszny krawat na szyję. Nie wolno też zapominać o przyjaznym uśmiechu! Stomatolog przestanie wtedy być wyłącznie lekarzem, a stanie się śmiesznym człowiekiem dbającym o swoich małych pacjentów. W pobliżu fotela dobrze jest ułożyć różnego rodzaju pluszaki i pozwolić dziecku na wybranie jednego. Leżąc i czekając aż doktor zajmie się zębami, maluch będzie miał się do czego przytulić.

Dobrym dodatkiem wpływającym zarówno na poczekalnie jak sam gabinet stomatologiczny jest założenie mat wyciszających na ściany i drzwi. Dzieci czekając na swoją kolej u stomatologa nie będą słyszeć dźwięków wiercenia, jęków ani krzyków wydawanych przez innych pacjentów, które mogą wystraszyć. Jednocześnie dentysta nie będzie rozproszony dziecięcym płaczem dochodzącym z poczekalni i całkowicie skupić się na swoim pacjencie.

Stomatolog i dziecko po zakończonej wizycie

Na koniec wizyty, gdy dziecko schodzi z fotela, dobrze jest gdy stomatolog pozwala mu zatrzymać pluszaka. Zabawka stanie się pamiątką tego jak dzielny był malec i jak dobry pan dentysta dając mu nowego przyjaciela. Jako prezenty i nagrody za grzeczne zachowanie na fotelu sprawdzą się też lizaki bez cukru lub szczoteczki z postaciami z popularnych obecnie bajek w telewizji.

Stomatolog bez bólu i wiercenia

Stomatolog powinien zachęcać rodziców, aby pokazać dziecku, że nie łączy się on tylko z bólem. Organizowane spotkania dla maluchów, w których będzie przedstawiał on sposoby prawidłowego czyszczenia zębów lub pokazywał czego używa do borowania zębów uspokoją i zainteresują każdego malucha. Idąc na wizytę nie będzie on oczekiwał jedynie najgorszego, ale i szansy na spędzenie czasu z innymi dziećmi i dowiedzenie się czegoś nowego. Jednocześnie ich opiekunowie będą wdzięczni za troskę z jaką stomatolog odnosi się do ich pociech.

Nie każda wizyta u stomatologa musi równać się z bólem i nieprzyjemnym wierceniem zębów. Przypominanie rodzicom małych pacjentów o kontroli zębów sprawi, że dziecko siadając na fotelu będzie miało jedynie sprawdzane zęby. Wszystko zajmie mało czasu i nie będzie łączyć się z żadnymi nieprzyjemnościami. Dzięki takim sytuacjom spotkanie ze stomatologiem będzie jedynie obowiązkiem połączonym czasem z dumą – zwłaszcza jeśli zęby będą w bardzo dobrym stanie, a dziecko zostanie pochwalone przez dentystę.

Stomatolog https://doboszimplanty.pl/kontakt/ jest przyjacielem każdego człowieka ratującym jego zęby. Strach przed nim kiełkujący u dzieci może sprawić, że w późniejszym etapie życia nie tylko będą unikać wizyt stomatologicznych, ale i nie zmuszać własnych pociech do pójścia do dentysty. Z tego powodu stomatolog ze szczególną troską musi odnosić się do małych pacjentów i sprawiać by jego postać kojarzyła się ze zdrowiem i miłymi sytuacjami.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl