Spełnij marzenia o poznaniu podwodnego świata

Spełnij marzenia o poznaniu podwodnego świata

Spełnij marzenia o poznaniu podwodnego świata – raz na jakiś czas popularność zdobywa tworzenie list rzeczy, które pragniemy zrobić przed śmiercią. Większość z nas koncentruje się wówczas na przykład na kwestiach zbudowania rodziny, założenia własnej firmy, ukończenia studiów. Jednak znaczną wagę poświęcamy również sprawom związanym ze zdobywaniem nowych umiejętności, pokonywaniem własnych słabości, czy możliwości zrobienia czegoś szalonego.

Żyjemy w czasach, w których łatwiej niż kiedykolwiek można spełniać tego typu marzenia, a jednym z najczęściej wymienianych pragnień na liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią jest poznanie podwodnego świata. Pierwszym krokiem do realizacji takiego marzenia są szkolenia nurkowe. Na czym polegają, czego uczą i czy każdy może z nich skorzystać?

Co daje nurkowanie?

Każdy z nas wyobraża sobie, że nurkowanie to wspaniała przygoda i sposób na poznanie całkowicie innego, podwodnego świata. Wyjazd w odległe rejony i możliwość zwiedzania raf koralowych to marzenie wielu ludzi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nurkowanie nie stanowi jedynie sposobu na wyjątkowe przeżycia i pięknie spędzony czas. Szkolenia nurkowe pozwalają również doskonale popracować nad własnym ciałem. Dają także wyjątkową możliwość ćwiczeń oddechowych, co wpływa bardzo pozytywnie na budowanie spokoju i harmonii w codziennym życiu. Dzięki treningom nurkowania zdobywamy różne doświadczenia, a profesjonalne szkolenia nurkowe oferują możliwość nauki radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, co niejednokrotnie wpływa też na umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach, jakie dotykają nas na co dzień (poprzez wyuczone opanowanie i umiejętność spokojnego realizowania zadań). 

Jak zacząć nurkować?

Na świecie istnieje kilka międzynarodowych organizacji nurkowych, które nie tylko oferują profesjonalne szkolenia nurkowe, ale przyznają również tzw. stopnie nurkowe respektowane na całym świecie. Największa i najbardziej popularna organizacja nurkowa to PADI, która jest obecna w 175 krajach. Zrzesza instruktorów i nurków rekreacyjnych (ok. 130 tys. członków). Nie jest zaskoczeniem, że większość osób zainteresowanych szkoleniami nurkowymi decyduje się na naukę w miejscach zrzeszonych właśnie z PADI. Wybierając się na szkolenie nurkowe powinniśmy być świadomi, że możemy zdecydować się jedynie na szkolenie podstawowe, które z pewnością okaże się wystarczające dla większości osób pragnących wyruszyć w podwodną przygodę w ramach rekreacji i spełniania marzeń. Możemy też założyć z góry, że naszym celem jest przejście również kolejnych etapów wyszkolenia nurka, aż do stopni instruktorskich. Szkolenia nurkowe to wbrew temu, czego często spodziewają się początkujący kursanci nie tylko krótkie wprowadzenie i szybki skok do wody. Profesjonalnie przeprowadzane kursy podstawowe oparte są w znacznym stopniu o naukę teorii, która jest niezwykle ważnym elementem kursu. Do nauki zagadnień teoretycznych powinniśmy podejść bardzo poważnie, ponieważ dobre poznanie sprzętu i technik awaryjnych pozwoli nam na zachowanie maksymalnego stopnia bezpieczeństwa podczas nurkowania. Warto mieć także na uwadze, że kurs kończy się egzaminem teoretycznym. Podczas nauki na podstawowym kursie w PADI będziemy mieli okazję nurkować zarówno na basenie, jak i w wodach otwartych, czyli najczęściej w jeziorze. 

Niezbędny sprzęt

Wiele osób pragnących odbyć podstawowe szkolenie nurkowe zastanawia się, czy na tym etapie będzie konieczność zakupu własnego sprzętu do nurkowania. Nie trzeba się jednak o to martwić, podczas szkolenia podstawowego cały sprzęt potrzebny do ukończenie kursu zostaje nam wypożyczony przez szkołę prowadzącą zajęcia. W skład niezbędnego sprzętu udostępnianego kursantom wchodzą nawet pianki pływackie.

Co dalej?

Gdy posiadamy już pierwszy certyfikat, uprawniający nas do nurkowania możemy rozważyć ponownie czy naszym celem będzie teraz dalsza nauka i zdobywanie kolejnych stopni nurkowych, czy może pragniemy zrealizować marzenie o nurkowaniu z naszej listy rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Niektórzy marzą o tym, aby odbyć niesamowitą, podwodną przygodę na najpiękniejszej na świecie rafie koralowej u wybrzeży Australii. Inni pragną nurkować w lazurowych wodach Egiptu przy okazji następnych wakacji. Są jednak osoby, których celem jest pobudzenie jeszcze mocniejszych emocji i marzą o mniej typowym nurkowaniu. 

Nurkowanie dla odważnych

Spotkać można osoby, które po szkoleniu nurkowym uznały, że nadeszła pora na prawdziwą przygodę godną samego Indiany Jonesa. To ludzie, którzy na swej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią umieścili nurkowanie we wrakach zatopionych statków. W wielu z nich natknąć się wciąż można na prawdziwe skarby, w wielu też nadal spoczywają kości podróżujących nimi niegdyś ludzi. Jest to bez wątpienia atrakcja niezwykła, jednak nie każdy odnajdzie w niej to, czego szuka. Dla osób, które nawet nurkowanie we wrakach traktują jako niewystarczające, aby trafiło na listę ich marzeń pozostają absolutnie wyjątkowe atrakcje, jak nurkowanie z rekinami lub z krokodylami. Co prawda niektóre szkolenia nurkowe również uczą tego, jak należy zachować się gdy podczas nurkowania pojawia się w naszej okolicy rekin, czy nawet krokodyl, jednak nie przechodzą one do działań w praktyce. W przypadku takiego nurkowania śmiałek zostaje najczęściej  umieszczony w specjalnej klatce, która ma go chronić przed drapieżnikami, jednak zdecydowanie jest to zabawa jedynie dla najodważniejszych nurków…

Żyjemy w świecie, który rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Niestety nie dotarliśmy do punktu, który sprawiłby że można przeżyć więcej niż jedno życie. Z tego powodu warto marzyć, a potem marzenia spełniać i żyć tak, aby móc kiedyś powiedzieć, że wykonaliśmy wszystkie plany jakie znalazły się na naszej liście rzeczy do wykonania przed śmiercią.