Rolety w domu – co warto wiedzieć, jak dobrać?

Rolety w domu – co warto wiedzieć, jak dobrać?

Rolety w domu – co warto wiedzieć, jak dobrać? Mieszkanie zawsze powinno być dostosowane do potrzeb domowników i wyglądać zgodnie z ich oczekiwaniami. Na to, czy odczuwa się komfort, przebywając w danym pomieszczeniu, wpływa wiele czynników. Można wśród nich wymieniać umeblowanie, dodatki, dobór barw, ale także ilość wpuszczanego światła. W pokoju lepiej się pracuje i odpoczywa, jeśli jest on odpowiednio oświetlony. Czasem potrzebujemy więcej światła, by móc czytać lub skupiać się na wykonywanych zadaniach, wieczorem większości z nas natomiast potrzebne jest właściwe zaciemnienie, aby spokojnie zasnąć. To dlatego rolety mają kluczową wagę – pomagają dostosować oświetlenie, a to przecież przekłada się na ogólne samopoczucie.

Uniwersalne rozwiązanie

Dzięki odpowiednim roletom cieszyć można się z każdej pogody i pory roku. Latem pomagają one osłonić się przed intensywnymi promieniami słońca i sprawiają, że pomieszczenie nie nagrzewa się aż tak szybko. Zimą z kolei pozwalają na wpadanie do pomieszczenia takiej ilości światła dziennego, by można było komfortowo pracować. Rolety są bardzo praktyczne, ponieważ dzięki nim niezwykle szybko można kontrolować nasłonecznienie pokoju. Są one także świetne dla osób mieszkających na parterze lub niższych piętrach, gdyż dzięki nim łatwiej jest się osłonić przed niechcianym wzrokiem przechodniów, którzy mają tendencję do zaglądania do czyichś mieszkań.

Atrakcyjny dodatek

Na wystrój wnętrza wpływają nie tylko kolory ścian, meble oraz dodatki. Wiele osób zapomina o tym, że nawet rolety mogą stanowić świetne urozmaicenie wnętrza. Kupując je, warto zastanowić się kilka razy nad kolorem dla każdego z pomieszczeń. Znane są różne techniki doboru – czasem warto postawić na klasyczne kolory pasujące do wszystkiego, takie jak beż czy odcienie szarości, z kolei w niektórych przypadkach eksperymentowanie z kolorami kontrastującymi z resztą pomieszczenia zdecydowanie się opłaci. Faktem jest jednak, że takie rolety nadają się do praktycznie każdego pomieszczenia i mogą świetnie wyglądać w salonie, kuchni, pokoju dziecięcym, jadalni czy pokoju specjalnie przeznaczonym do pracy.

Jak najlepiej dobrać kolor?

Z powodu, że rolety są bardzo uniwersalne i pasują do wielu pomieszczeń, wybór kolorów nie należy do najprostszych. Wynika to z tego, że produkuje się całą gamę kolorów rolet.

Kuchnia

Do kuchni często dobierane są barwy energetyczne, mające wzbudzać, takie jak pomarańcze czy czerwienie. Jest to spowodowane tym, że zdecydowana większość osób od razu po wstaniu rano idzie do kuchni przygotować sobie kawę i śniadanie, w nadziei na rozbudzenie się i zyskanie energii na resztę dnia. Bardziej kolorowe otoczenie jak najbardziej może w tym pomóc. Równie popularne jest jednak stosowanie odcieni niebieskiego, ponieważ mają one działanie odstraszające owady, a to w przypadku kuchni ogromna zaleta.

Salon

W przypadku salonu mówi się, że kombinacji jest niezliczona ilość. Postawić można na delikatne odcienie różu, beżu czy szarego, które komponują się w salony, gdzie dominują barwy jasne, a dodatki nie są przesadnie kontrastowe. Można jednak rozbudzić też wnętrze i w przypadku białych ścian zakupić mocno czerwone rolety, które będą stanowić kontrast i sprawiać, że wchodząc do takiego pomieszczenia, poczujemy się ożywieni. W salonach sprawdzają się, w zależności od dominujących kolorów mebli czy ścian, najróżniejsze kombinacje. Śmiało można zatem myśleć o roletach zielonych, fioletowych, żółtych, choć warto wcześniej upewnić się, że takie połączenie nie sprawi, że w pokoju zrobi się wizualny chaos z powodu zbyt dużej ilości kolorów i kontrastów.

Biuro

Wiele osób decyduje się na przystosowanie jednego pokoju do pracy. Jest to miejsce, w którym każdego dnia spędza się wiele czasu, przygotowując istotne projekty i zajmując się ważnymi z punktu zawodowego kwestiami. Aby czytanie dokumentów, praca na komputerze czy wykonywanie jakichkolwiek innych czynności było komfortowe, warto dobrać właściwy kolor rolet. Często w tym przypadku poleca się stonowane kolory, odcienie szarego, czerń lub granat i podążanie za regułą polegającą na tym, aby w pomieszczeniu biurowym zastosować w wystroju maksymalnie trzy kolory. Ma to wspomóc koncentrację i poprawić wydajność pracy.

Materiał ma znaczenie

Są różne typy rolet, dzięki czemu faktycznie można dopasować je do potrzeb. Oprócz koloru należy zwracać uwagę na wykonanie. Najwyższej jakości materiał sprawia, że całość jest wytrzymała i spokojnie posłuży przez wiele lat. Specjalny materiał może gwarantować także brak przenikania ciepła do środka. Warto zastosować taką tkaninę w przypadku, gdy w pomieszczeniu spędzamy dużo czasu w ciepłe i upalne dni i gdy jest ono zlokalizowane w takim miejscu, że w południe i godziny o najwyższej temperaturze pozostaje oświetlone.

Rolety są rozwiązaniem pasującym do wielu pomieszczeń i trafiającym w gusta coraz szerszej grupy osób. Są one niezwykle praktyczne, solidnie wykonane, a przy tym dostępne w wielu kolorach, przez co można dzięki nim dowolnie zmieniać wystrój wnętrza. Przede wszystkim jednak chronią pomieszczenia przed nadmiarem światła i pozwalają na przyjemne korzystanie z nich każdego dnia.