Pompa ciepła i rekuperator – duet idealny w branży grzewczej?

Pompa ciepła i rekuperator – duet idealny w branży grzewczej?

Pompa ciepła i rekuperator – duet idealny w branży grzewczej? Żyjemy w czasach, w których różnego rodzaju systemy grzewcze walczą o pozycję lidera w kategorii wydajności, skuteczności, ale przede wszystkim ekonomiczności. Choć każdemu bardzo ciężko jest zachować proporcjonalność w tych wszystkich aspektach, wyjątkowo blisko tego są instalacje bazujące na rekuperacji i pompach ciepła. Dlaczego tak właściwie tak dużo osób się na nie decyduje, zwłaszcza będąc dopiero na etapie budowy domu? Co przemawia za nimi i ile tak naprawdę kosztują?

Rekuperacja i pompy ciepła – jak działa i jakie są tego plusy?

Rekuperacja i pompy ciepła to połączenie, które działa w dość prosty sposób. Centrum tego wszystkiego stanowi urządzenie zwane rekuperatorem, które stanowi swoistą bazę wentylacji – jego podstawą jest wymuszenie obiegu powietrza do wentylacji domu, a zatem wydostawania się tego „zużytego”, a wsysania tego świeżego, z zewnątrz. Co ważne, powietrze wywiewane z domu (ciepłe) za sprawą urządzenia dużą część swojego ciepła będzie przekazywało temu nawiewanego. Dzięki temu oszczędzamy na ewentualnej konieczności ogrzewania świeżego powietrza. Całość świetnie sprawdza się zarówno zimą, jak i latem – pozwala uniknąć konieczności otwierania okna (i strat ciepła towarzyszącym temu), zawsze dbając o optymalną temperaturę wewnątrz.

Pompy ciepła to urządzenia zgoła odmienne, ale również bardzo istotne w całym systemie. Pozwalają na wykorzystanie zasobów energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca, powietrza, wody lub ziemi) do zasilania wcześniej wspomnianego rekuperatora, ale też – przy nadmiarze produkowanej energii, który zapewne nastąpi – na zapewnianiu oszczędności płynącej z naturalnego oraz ekologicznego dostarczania energii (na przykład do zasilania urządzeń elektrycznych czy oświetlenia). Samych zalet płynących z całego systemu jest wiele, a spośród nich warto wyróżnić:

  • REKUPERACJA I POMPA CIEPŁA – CO WARTO WIEDZIEĆ?oszczędność pieniędzy – ekonomiczność całego rozwiązania jest niezaprzeczalna i, jak już wcześniej zdążyliśmy wspomnieć, jest to jeden z niewielu systemów zwracających się w czasie. Często jest tak, że nie trzeba do niego dokładać przez cały okres użytkowania. Odchodzi nam duża część rachunków za prąd, co jednak zależy zarówno od ilości generowanej energii (uwarunkowanej często ilością maszyn do pobierania jej ze źródeł), jak i tego, jakie jej ilości zużywamy w ciągu całego dnia. Rekuperacja i pompy ciepła powinny więc być dla nas bardziej inwestycją, niż wydatkiem niosącym za sobą kolejne;
  • zdrowie – rekuperator możemy dodatkowo wyposażyć w filtry powietrza, które działają dokładnie tak, jak… oczyszczacze powietrza (urządzenia rozchwytywane na rynku). Pozwalają na oczyszczanie powietrza, które dostaje się do środka, co pomaga pozbyć się nie tylko smogu (bardzo często obecnego w sezonie grzewczym), ale i wpadania owadów i innych żyjątek do układu wentylacyjnego;
  • możliwość rozbudowy – zastosowanie takiej, a nie innej budowy systemu pozwala na jego swobodną rozbudowę; załóżmy więc, że zainwestowaliśmy w rozwiązanie z panelami słonecznymi – zawsze możemy zakupić kolejne, aby jeszcze bardziej poprawić sposób ich działania i zwiększyć ilość energii trafiającej do nas, ale i do sieci publicznej (w tym drugim przypadku, z niewielką stratą, będziemy mogli ją odebrać w miesiącach, kiedy o słońce trudniej – a takie rozwiązanie generuje kolejne oszczędności).

Ile to wszystko kosztuje?

Należy mieć świadomość tego, że wszystkie systemy grzewcze cechują się dość wysoką ceną. Nie inaczej jest w przypadku rekuperacji i pomp ciepła, które dodatkowo bazują na wciąż rozwijanej technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Już na początku możemy jednak powiedzieć, że jest to jedna z nielicznych instalacji, do których rzadko się dokłada. Wszystko ze względu właśnie na ekologiczną energię, która jest je w stanie zasilać sama, a nawet prowadzi do oszczędności.

 

Licząc koszty całej inwestycji należy zwrócić uwagę na koszt pompy ciepła (zbliżony 30 tysiącom złotych), rekuperatora (15 tysięcy złotych) i, co bardzo ważne, elementu służącego do bezpośredniego pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Może to być między innymi panel słoneczny (energia słoneczna) albo wiatrak (energia powietrzna). Tutaj koszt zależy już od naszego „rozmachu” i po prostu tego, ile finalnie energii chcemy pozyskiwać. Pamiętajmy przy tym, że wcale nie musi ona być wykorzystywana wyłącznie do zasilania całego systemu (opisaliśmy to już powyżej). Trzeba się w tym wszystkim liczyć z dodatkowym wydatkiem rzędu 20 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Idąc w kierunku wydajności i ekonomiczności w systemach grzewczych wręcz trzeba zwrócić uwagę na coś takiego, jak rekuperacja i pompy ciepła. Inwestowanie w odnawialne źródła energii wydaje się być podstawą w dzisiejszych czasach i czymś, z czym zdecydowanie można wiązać przyszłość (w przeciwieństwie do wszystkich systemów bazujących na wyczerpywalnych źródłach energii, których alternatywy w końcu mogą stać się nie tylko fajną ciekawostką, ale nawet przymusem), a właśnie zainwestowanie w to połączenie – mimo stosunkowo wysokich kosztów – wydaje się być do tego idealne. Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy się nim zainteresować.