Krótka historia laptopów dla graczy

Krótka historia laptopów dla graczy

Krótka historia laptopów dla graczy: nie zawsze było tak, że można było w każdym niemal sklepie znaleźć laptopa dla graczy o doskonałych parametrach, które są w stanie obsłużyć najnowsze produkcje. Jeszcze nie tak dawno laptopy miały problem z odpaleniem takich produkcji, jak choćby Wiedźmin, obecnie na rynku laptopów dla graczy mamy szeroki wybór. W tym momencie nie ma niemal żadnego producenta sprzętu komputerowego, który nie oferowałby swoim klientom wersji komputera dla graczy, a te maszyny potrafią naprawdę bardzo wiele.

Wbrew temu, co mówią ich przeciwnicy, którzy nie uznają czegoś takiego jak laptop gamingowy i są wierni tylko i wyłącznie stacjonarnym rozwiązaniom. Laptopy dla graczy od zawsze wyróżniały się na rynku elektroniki użytkowej, nie tylko wydajnością i jakością pracy, ale także oryginalnym i czasem niemal agresywnym designer zastosowanym w ich obudowach, czerwone elementy oraz podświetlenia to już niemal standard w tego typu urządzeniach.

Laptopy gamingowe i ich historia

Historia laptopów dla graczy nie jest tak długa jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Pierwszy sprzęt tego typu powstał w pamiętnym dla rozwoju internetu i świata technologii roku 2005, kiedy to swój debiut miał niezwykle popularny aktualnie serwis YouTube, a na sklepowych półkach można było spotkać pierwsze Xbox 360. Laptopem dla graczy, który stał się ojcem wszystkich laptopów tego typu był model Windows PC Sting 917×2 z pamiętnym pająkiem na obudowie, który miał przywodzić na myśl niebezpieczeństwo i szybkość, która miał oferować laptop. Jednak odstraszał on nie tylko osoby cierpiące na arachnofobię, ale także wszelkie osoby, dla których wydatek rzędu 3500 dolarów nie był osiągalna kwota. Na tamte czasy był to najlepszy z dostępnych laptopów na ryki i niemal każdy gracz zabiegał o niego i śnił o nim po nocach.

Pierwsze modele laptopów

Pierwsze modele laptopów dla graczy w porównaniu z dzisiejszymi wyglądały dość nietypowo. Producenci kolorystyka obudowy, a także jej struktura chcieli jak najlepiej podkreślić wyjątkowość i nietypowość takich laptopów. Nie obce były im także wstawki w postaci światełek ledowych po bokach obudowy czy emblematów, sugerujących demoniczne prędkości, które może osiągać dany sprzęt. Co do ostatniego producenci mieli niejako trochę racji, ponieważ już w 2007 roku, laptopy dla graczy były wyposażona w podwójne karty graficzne i kilka razy mocniejsze procesory niż w ich standardowych odpowiednikach tych samych marek. Nowością był także dostępny w roku 2005 model laptopa z możliwością dowolnej konfiguracji i wymiany podzespołów co było jego niebywałą zaletą i pozwalało go usprawniać w nieskończoność.

Niezależnie od marki modele laptopów dla graczy zawsze charakteryzowały się ostrymi krawędziami i wyrazistym wykończeniem. Pozostało ta do dziś, popularna marka wśród graczy MSI do tej pory pomimo wysmuklenia grubości laptopów, nie zrezygnowała z charakterystycznej kanciastej formy, która sprawia wrażenie solidniejszej i mocniejszej.

Im lżejszy, tym lepszy

Krótka historia laptopów dla graczyWspółcześnie konstruktorzy i producenci laptopów dla graczy starają się je odchudzić, co udaje się im poprzez zastosowanie bardziej wydajnych układów chłodzenia, które nie wymagają już tyle miejsca co ich poprzednicy. Pomimo wielu marek silnie wchodzących w rynek sprzedaży dla graczy dwoma największymi konkurentami między sobą na tym polu są marki MSI oraz ASUS. To właśnie one wyznaczają trendy w tej dziedzinie technologii. Oprócz tych dwóch marek na rynku można spotkać modele laptopów dla graczy od HP. Firma ta wypuściła pierwszy swój laptop tego typu pod nazwą Omen w 2014 roku i pomimo niezbyt dużej popularności tych produktów, wciąż sumiennie je ulepsza oferując co rusz to nowy model. Lenovo także jest już obecne ze swoimi laptopami dla graczy z serii IdeaPad Y, a po unowocześnieniu Legion, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością po dacie swojej premiery. Jest smukły, nowoczesny i funkcjonalny, czyli taki jaki powinien być laptop dla graczy.

Największą bolączką graczy korzystających w tym celu z laptopów była od zawsze słaba wydajność baterii, przez co laptop musiał być niemal zawsze podłączony do zasilania, co mijało się z założeniem mobilności. Producenci tego typu sprzętu zauważyli ten problem i postanowili wyjść mu naprzeciw, tworząc stacje dokujące. Co prawda nadal nie jest to ulepszenie mobilnego rozwiązania, jednak daje możliwość korzystania z laptopa w zaciszu domowym bez obaw o zasilanie.

Rynek laptopów dla graczy z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Tendencje są dwie i to bardzo skrajne. Jedna z nich jest tworzenie laptopów dla graczy o najlepszych parametrach, nawet kilku ekranach w najwyższej rozdzielczości, które są prawdziwym cudem techniki, a druga to tworzenie laptopów dla graczy tak smukłych niczym grubość zeszytu, które będą w stanie odpalić nawet najbardziej zaawansowane gry w każdym miejscu, dzięki swoim mobilnym rozmiarom i niewielkiej wadze. Jedno jest pewne zwolennicy grania w gry na laptopach mogą być spokojni o swoja przyszłość, ponieważ producenci wciąż się prześcigają w tworzeniu co chwile jeszcze bardziej nowoczesnych i wydajnych modeli o najwyższej klasie mobilności.