Jak zmienić aranżację pomieszczenia z pomocą światła?

Jak zmienić aranżację pomieszczenia z pomocą światła?

Jak zmienić aranżację pomieszczenia z pomocą światła? Odmiana pomieszczenia bez kosztownych remontów, uciążliwego hałasu i przeciągającego się całe tygodnie chaosu w mieszkaniu? To możliwe. Wystarczy skupić się na odpowiednim oświetleniu. Z jego pomocą odmienimy dobrze znany salon, uczynimy go bardziej przytulnym i sprawimy, że będzie idealnym miejscem do relaksu i czasu spędzonego z rodziną. Jakie tricki zastosować, aby wydobyć z przestrzeni (nie tylko z salonu) taką nową jakość? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak w prosty sposób udekorować mieszkanie z pomocą światła. Zwrócimy uwagę nie tylko na wielkość pomieszczeń, ale też ich funkcjonalność.

 Ciemne wnętrza – jakie oświetlenie wybrać?

Jak zmienić aranżację pomieszczenia z pomocą światła?Urządzanie pomieszczenia, w którym brakuje dopływu naturalnego światła, może być sporym wyzwaniem. Większość z nas preferuje duże okna, doskonale oświetlające mieszkanie. Często jednak, z powodów ekonomicznych lub losowych skazani jesteśmy na co najmniej jeden pokój, do którego naturalne światło wpada w małych ilościach. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby je rozświetlić. Na początku należy zastanowić się nad doborem koloru ścian. W przypadku ciemnych wnętrz, należy wybierać kolory, które w małym stopniu pochłaniają światło; należą do nich pastele, szarości i beże. Szczególnie poleca się unikać głębokich, nasyconych barw – czerni, granatów, brudnych zieleni. Kolejnym krokiem powinno być wyposażenie przestrzeni w lustra. Ten trick z powodzeniem stosuje się od wieków. W pomieszczeniach, w których jest mało światła, dobrze sprawdzą się duże lustra z delikatnymi ramami lub lustra o mniejszej wielkości, postawione na szafkach czy komodach. Ich obecność optycznie odciąży pokój. Tak przygotowane pomieszczenie warto wyposażyć w odpowiednie źródło światła. Jedno może okazać się niepraktyczne – w ciągu dnia możemy nie chcieć rozświetlać całej przestrzeni, a jedynie konkretnej jej części. Naprzeciw takim potrzebom wychodzą lampy wiszące i stojące. To pierwsze rozwiązanie często stosowane jest nad stołami, bo pozwala stworzyć przyjemną, intymną atmosferę podczas posiłku lub doświetlić miejsce pracy. Lampy stojące z kolei można ustawić w taki sposób, aby światło odbijało się w lustrze – to stworzy efekt głębi i optycznie powiększy pomieszczenie. Warto wypróbować co najmniej kilka ustawień takiego zestawu lampa-lustro i znaleźć optymalną aranżację.

Jakie oświetlenie wybrać, żeby przestrzeń wydawała się bardziej przytulna?

Duże mieszkanie to marzenie większości z nas. Czasem jednak zagospodarowanie obszernego pokoju również może okazać się wyzwaniem i łatwo w zetknięciu z nim polec. Wykreowanie domowej, przytulnej atmosfery w takich pomieszczeniach wymaga wytoczenia kilku dział jednocześnie. Przede wszystkim należy wybrać ciepłą paletę kolorów obecnych na ścianach. Warto skusić się na eksperymenty z printami/deseniami. Jeśli możemy pochwalić się szczególnie dużym salonem, podzielny go na strefy – np. na strefę do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi (sofa, fotele, stół), strefę odpoczynku (fotel, książki, stolik) i strefę pracy (biurko, krzesło). Ów strefy można z powodzeniem oddzielić subtelnym przejściem kolorystycznym, półką wypełnioną książkami lub finezyjnym parawanem. Najważniejszą bronią, która pomoże nam w walce z nieprzytulnym, bezpłciowym pomieszczeniem jest jednak oświetlenie. Zadbajmy o to, aby każda ze stref posiadała swoje własne źródło światła. Przytulny efekt można osiągnąć nie tylko przez wstawienie do pokoju dużych abażurów i ciężkich, masywnych lamp. Egzamin w takich przypadkach zdają również nowoczesne lampy wiszące, o ile zadbamy o to, aby światło miało ciepłą barwę.

Jak dobrać oświetlenie do gabinetu?

Gabinet to dość specyficzne miejsce, którego wystrój tylko z pozoru jest prostą sprawą. Zanim dobierzemy odpowiednie oświetlenie, warto skupić się na tym, co dokładnie będziemy robić w tej przestrzeni. Jeśli jest to praca głównie przy komputerze, dobrze jest zainwestować w oświetlenie sufitowe. Dostępne obecnie w sklepach lampy wiszące to cała gama kolorów i faktur, które można dopasować zarówno do przestrzeni nowoczesnych, tradycyjnych, jak i do tych eklektycznych. Żeby oświetlenie spełniało w gabinecie swoją podstawową funkcję, tzn. ułatwiało nam pracę, powinno znajdować się od biurka w odpowiedniej odległości. Tu znowu z pomocą przychodzą nam lampy wiszące, ponieważ z łatwością można stosować je w pomieszczeniach o różnej wysokości. Jeśli gabinet to dla nas nie tylko miejsce pracy przy komputerze, ale też swoisty azyl, w którym oddajemy się ulubionej lekturze, dobrym pomysłem może okazać się wstawienie do gabinetu stylowej lampy podłogowej. Należy zastanowić się też nad oświetleniem bocznym. Z powodzeniem w tym celu stosuje się lampki halogenowe, generujące światło zbliżone do tego naturalnego.

Aranżacja pomieszczenia z pomocą światła przynosi ogrom satysfakcji, bowiem efekt widzimy od razu. Jest to zdecydowanie najtańszy i najłatwiejszy sposób odmiany dotychczasowego wyglądu przestrzeni. Ogromna oferta lamp wiszących, stojących i stołowych pozwala dopasować oświetlenie do dodatków, które już posiadamy, i nadać charakter niemal każdej przestrzeni.