Jak tanim kosztem zbudować solidny dom drewniany?

Jak tanim kosztem zbudować solidny dom drewniany?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o nowoczesnych i energooszczędnych domach wykonanych w technologii drewnianej. Jak tanim kosztem zbudować solidny dom drewniany? Budowle z drewna choć większości z nas kojarzą się jedynie z budownictwem letniskowym, coraz częściej zastępują nam tradycyjne domy murowane. Powszechnie uważa się, że budowa domu drewnianego pochłania o wiele mniejsze nakłady finansowe niż ma to miejsce w przypadku budynków murowanych, ale czy istnienie sposób na dodatkowe obniżenie kosztów inwestycji? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Dom z drewna – czy warto?

Domy drewniane w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Za ich największą zaletę należy uznać niski koszt budowy, szybki czas realizacji projektu oraz energooszczędność i oryginalny design. Patrząc na korzyści wynikające z nabycia domu wykonanego w technologii drewnianej można stwierdzić, że jest to inwestycja bardzo atrakcyjna z punktu widzenia ekonomicznego. Budowa domu z drewna nie wymaga od potencjalnego właściciela zbyt dużych nakładów finansowych, co więcej czas budowy ogranicza się zazwyczaj do kilku miesięcy. Czy tani dom z drewna może być jeszcze tańszy? Pewnie, że tak! Wystarczy tylko odpowiednio przygotować się do całego procesu, dobre rozeznanie na rynku z pewnością ułatwi nam podjęcie właściwej decyzji.
Rozsądnym posunięciem będzie skonsultowanie się z architektem, który odpowie na wszystkie nasze pytania oraz udzieli praktycznych porad co do budowy i wykończenia domu z drewna.

Samodzielna budowa czy zakup “pod klucz”?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wbrew pozorom nie jest takie proste i oczywiste jakby się mogło wydawać. Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujemy przed musimy dokładnie przeanalizować wiążące się z nią plusy oraz ewentualne minusy. Samodzielna budowa wymaga wielu poświęceń, ale może być tańsza niż zakup gotowego do zamieszkania domu. Drewniane domy pod klucz to dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na jak najszybszym przeprowadzeniu się do nowego miejsca zamieszkania. W zamian za wyższą cenę deweloperzy oferują nam pewnego rodzaju komfort i wygodę, dużą zaletą dla wielu jest fakt nieuczestniczenia w pracach remontowo-wykończeniowych.
Podejmując decyzję samodzielnego zbudowania domu możemy z kolei być spokojni o sam wygląd drewnianej konstrukcji, w końcu w dużej mierze to od nas będzie zależał efekt końcowy podjętych prac. Kupując dom pod klucz bierzemy go takim jaki jest wraz z wszelkimi jego wadami.

Dom szkieletowy czy dom z bali?

Zastanawiasz się, jaki system wykonania będzie najlepszy? Jeśli budowa domu ma być naprawdę tania to w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór domu szkieletowego. Jak to wygląda w praktyce? Poszczególne elementy domu drewnianego powstają na hali produkcyjnej, gotowe prefabrykaty zwozi się następnie na miejsce budowy, gdzie przy użyciu ciężkiego sprzętu wszystkie elementy łączy się ze sobą niczym puzzle. Kosz nabycia domu szkieletowego bezpośrednio od dewelopera to wydatek w granicach 1500-1700 zł za jeden metr kwadratowy. Działając na własną rękę, koszty te można nieco obniżyć poprzez zakup tańszych materiałów.
Domy wykonane z bali są niezwykle okazałe, swoim wyglądem wyróżniają się na tle innych drewnianych budowli. W tym wypadku wszystkie prace związane z budową odbywają się na miejscu. Bale nakładane są na siebie jedna na drugą, w związku z czym zwiększa się także czas realizacji projektu. Co do kosztów to są one wyższe o ok. 300-400 zł (na jednym metrze kwadratowym).

Zobacz również:

Jaki materiał wybrać?

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną budowę domu to jedną z najważniejszych inwestycji, będzie ta dotycząca zakupu odpowiednich materiałów. Od gatunku i jakości drewna jaki wybierzemy zależeć będzie solidność i trwałość drewnianej konstrukcji. Najtańszym gatunkiem drewna jest sosna, niestety materiał ten ze względu na swoje właściwości najczęściej wykorzystywany jest do budowy domków letniskowych.
Niebywale wytrzymałym gatunkiem drewna jest modrzew, jednak w tym wypadku należy liczyć się z poniesieniem całkiem sporych kosztów, bowiem modrzew jest jednym z najdroższych gatunków drewna, z których wykonuje się domy drewniane całoroczne. O wiele tańszym a zarazem równie wytrzymałym gatunkiem drewna jest świerk, dodatkowo surowiec ten jest niezwykle prosty w obróbce, co znacznie skraca czas prac wykończeniowych.

Jak zadbać o drewnianą powierzchnię?

Decydując się na dom wyposażony w drewnianą elewację należy pamiętać o jej częstym impregnowaniu przy pomocy specjalistycznych preparatów dostępnych na rynku. Celem impregnowania drewnianej powierzchni jest jej wzmocnienie oraz zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak: deszcz, promieniowanie słoneczne, wilgoć, wiatr itp. Oprócz tego preparaty dodatkowo wykazują działanie odstraszające szkodniki np. korniki. Impregnację należy przeprowadzać z reguły raz w roku lub rzadziej wszystko uzależnione jest od materiału wykonania oraz właściwości samego środka. Pamiętaj, że dbając o drewnianą elewację przyczyniasz się do zwiększenia trwałości swojego domu!