Ekologiczny minimalizm w budownictwie, czyli domy modułowe

Ekologiczny minimalizm w budownictwie, czyli domy modułowe

Ekologiczny minimalizm w budownictwie, czyli domy modułowe. Pomysł na stworzenie budynku z kontenerów powstał pod wpływem podobnych marzeń pewnej grupy osób, która pragnęła, aby zalegające w portach skrzynie mogły zostać ponownie wykorzystane. Podczas tych rozważań zwrócono uwagę na ogromny potencjał technologiczny materiału, z którego wykonane są kontenery morskie . Przede wszystkim uwzględniono wytrzymałość stalowej konstrukcji oraz jej szczelność. Wkrótce idea ta zyskała spory rozgłos. Chociaż pomysł cieszy się dużym zainteresowaniem w krajach skandynawskich oraz USA, w Polsce wciąż podchodzimy do tego trendu sceptycznie. Co powinniśmy wiedzieć, aby przekonać się do wspomnianej koncepcji?

Zakup oraz budowa domu z kontenerów – jak to wygląda?

 

Budowa domu opiera się na wykorzystaniu skrzyń pochodzących z odzysku jako modułów, które można zestawiać ze sobą wedle uznania. Konstrukcję budowlaną tworzą profile z ram stalowych. Ściany zewnętrzne, podłoga oraz sufit ukształtowanego z kontenerów morskich domu, wykonane są z ocynkowanej blachy i wypełnione materiałem izolacyjnym. Należy zauważyć, że ten sposób ocieplania charakterystyczny jest również dla budynków tradycyjnych. Wykończenie stanowi kwestię indywidualną inwestora oraz architekta. Może zostać wykonane z tynku, kamienia, drewna czy paneli  elewacyjnych.

Instalacje w domach modułowych

Stworzony z kontenerów morskich https://kontenery-morskie.biz.pl/ dom posiada wszystkie instalacje, którymi dysponuje tradycyjny budynek. Wszystkim zajmuje się firma wykonawcza. Obiekt mieszkalny zostaje wyposażony w instalację elektryczną (wraz z montażem gniazd i włączników), rury wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewanie elektryczne (zwykle ogrzewanie podłogowe). Niekiedy warto także rozważyć montaż klimatyzacji czy rekuperatora.

Kontenery – tylko jako domki letniskowe?

Powszechnie uważa się, że wykonane z kontenerów morskich domy funkcjonują jedynie jako domki letniskowe. Taki pogląd jest całkowicie błędny. Budynki kontenerowe świetnie nadają się do całorocznego zamieszkiwania. Odpowiednia termoizolacja chroni ten obiekt przed ubytkiem ciepła oraz zapobiega spadkowi temperatury w pomieszczeniach. Ponadto dom spełnia wszystkie wymagania energooszczędności.

Czy warto budować dom z kontenerów morskich, czyli wady i zalety takiego rozwiązania

Zalety budynków kontenerowych

  • sprawdzają się w przypadku inwestycji wymagających krótkiego czasu realizacji – budowa trwa kilka tygodni. Niewątpliwie jest to aspekt, który powoduje, że ten rodzaj budownictwa przeważa nad budownictwem tradycyjnym, gdzie cały proces jest znacznie dłuższy,
  • koncepcja jest przyjazna środowisku – pozwala na wykorzystanie materiałów pochodzących z odzysku,
  • elastyczność konstrukcji oraz mobilność – taki budynek można zawsze przenieść w inne miejsce. Ponadto istnieje możliwość rozbudowania domu poprzez dołączanie kolejnych modułów,
  • komfort – wbrew pozorom dom zbudowany z kontenerów morskich https://kontenery-morskie24.com.pl/ może zapewnić całej rodzinie wygodę. Istotna jest aranżacja wnętrza,
  • cena.

Wady

  • największy problem w momencie podjęcia decyzji o budowie, stanowi brak odpowiednich regulacji prawnych – obiekty nieposiadające fundamentów nie są traktowane jako budynki mieszkalne, w związku z tym podczas dopełniania formalności możemy napotkać liczne problemy wiążące się z uzyskiwaniem pozwoleń,
  • kwestie estetyki – mimo że domy kontenerowe wyglądają bardzo nowocześnie, a pomysł cieszy się niezwykłą popularnością wśród ludzi zamożnych i celebrytów, nie każdemu przypadnie do gustu taka konstrukcja. Firmy zajmujące się wykorzystaniem kontenerów morskich do budowy domów, swoją ofertę projektową kierują zwykle do osób urzeczonych minimalizmem.

Niezbędne formalności – czy domy kontenerowe wymagają pozwolenia?

Komplikacje będące konsekwencją ograniczeń prawnych mogą przyczynić się do zaniechania budowy oraz zniechęcić potencjalnego właściciela. Warto więc przygotować się na tego rodzaju utrudnienia zapoznając się z prawem budowlanym. Aby dom modułowy mógł uzyskać status budynku mieszkalnego, trzeba wybudować pod nim fundamenty i wystąpić o pozwolenie na budowę. Niemniej należy wspomnieć, że kontener morski stanowiący dom, może zostać umieszczony również na działce nieuzbrojonej. Wymaga to niestety zastosowania właściwych rozwiązań technicznych. Trudności mogą się pojawić na etapie, w którym konieczne stanie się uzyskanie pozwolenia na podłączenie instalacji elektrycznej.

Ile można zaoszczędzić dzięki budowie domów z kontenerów morskich?

Oszczędność czasu to nie jedyna zaleta wykorzystania kontenerów morskich  przy budowie domu. Na to rozwiązanie niejednokrotnie decydują się osoby, które większą kwotę pragną przeznaczyć na urządzenie wnętrza, a sama konstrukcja nie powinna wymagać od inwestora dużych nakładów finansowych. Koszt takiego domu w przybliżeniu wynosi 3000 zł za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć montaż. Największe obciążenie finansowe stanowi zwykle transport kontenerów z terenów nadmorskich. Opłata za przewóz uzależniona jest od lokalizacji.

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl