Domy kanadyjskiej – co warto wiedzieć?
Domy kanadyjskiej – co warto wiedzieć? Domy kanadyjskie wywołują wiele dyskusji i często stają się powodem sporów. Głównie dlatego, że wyrosło wiele mitów związanych z technologią ich budowy. Przyczyną wielu sprzecznych opinii były pierwsze próby wprowadzenia na rynek polski domów drewnianych w technologii kanadyjskiej, w latach 90.
Z jednej strony domy kanadyjskie były pożądane, dlatego, że ich główny budulec, drewno, było tanie, ale z drugiej strony brakowało wiedzy w zakresie konstrukcji, doboru najlepszego drewna i jego odpowiedniej obróbki, przez co budowane domy okazywały się średniej lub niskiej jakości. To zaowocowało, obecnymi również dzisiaj, ostrymi sporami dotyczącymi trwałości tego typu budynków. Poniżej garść informacji na ten temat.
Domy kanadyjskie – błędy konstrukcyjne
Każda nietypowa technologia budowlana potrzebuje odpowiednich fachowców. I tu rodzi się pierwsza trudność, która może stać się przyczyną późniejszych wad konstrukcyjnych. Co prawda domy kanadyjskie nie są trudne w budowie, jeśli posiada się dobrze przygotowany projekt i odpowiednie materiały, jednak właśnie to często jest główna przyczyną problemów. Dom kanadyjski wymaga dobrze przygotowanego drewna i kierowania się planem, który jest obliczony co do centymetra. Nie ma miejsca na wyliczenia „na oko”, choć co warto podkreślić, o wiele łatwiej poradzić sobie z błędem popełnionym w budowie domu kanadyjskiego, niż standardowego domu murowanego. Domy kanadyjskie są domami modułowymi, więc łatwiej jest wymontować dany moduł i poprawić go w razie pomyłki.
Budowę domu kanadyjskiego najlepiej zlecić firmie, która zajmuje się tego typu budynkami i wie dokładnie, skąd zamówić potrzebne komponenty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz wymarzony dom nie będzie krzywy lub niedbale złożony.
Jak buduje się domy kanadyjskie?
Domy kanadyjskie to domy modułowe, które składa się z przygotowanych wcześniej w tartaku komponentów. Drewniane belki są cięte pod projekt domu drewnianego, później składane na miejscu budowy (czasem już w fabryce składa się część szkieletu domu). To sprawia, że tego typu budowa trwa o wiele szybciej niż w standardowym budownictwie z betonu. Dodatkowo nie ma sztywnych wyznaczników dotyczących okresu roku, w którym można budować domy kanadyjskie. Ze względu na to, że większość konstrukcji można przygotować w specjalnej hali, pora roku nie jest problemem (wymagane są jedynie wcześniej postawione fundamenty).
Domy kanadyjskie Szczecin mają jeszcze jedną zaletę, którą jest możliwość łatwej rozbudowy. Aby dodać kolejne pomieszczenia, wystarczy wymontować dane elementy i dodać kolejny moduł. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałby mieć duży dom, ale obecnie nie są w stanie sobie na taki pozwolić.
Domy kanadyjskie a rodzaj drewna
Drewno to kluczowy budulec domów modułowych i to właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Źle przycięte kłody nie pozwolą na poprawne złożenie. Drewno powinno być jak najlepszej jakości, suszone komorowo i czterostronnie strugane, inaczej może szybko zacząć gnić przez wilgoć. Drewno dobrej jakości powinno mieć gęste słoje. Powinniśmy wybierać tylko te belki, które zawierają stempel potwierdzający najwyższą klasę wytrzymałości.
Jeśli firma budująca nasz dom będzie próbowała zaoszczędzić na materiałach, może to przyczynić się do wielu wad konstrukcyjnych i kosztownych poprawek. Dlatego też powinniśmy na każdym etapie budowy kontrolować poczynania firmy.
Domy kanadyjskie a ogrzewanie
Na wstępie warto zaznaczyć, że małe domy z drewna wychładzają się o wiele szybciej niż domy tradycyjne. Drewno nie jest dobre w magazynowaniu ciepła. Jednak z drugiej strony nagrzanie drewnianego domu również następuje bardzo szybko. Aby zapewnić jak najefektywniejszy system grzewczy w tego typu domu, musimy przede wszystkim pamiętać o bardzo dobrej izolacji. Odpowiednio zabezpieczone ściany z pewnością przyczynią się do lepszego ogrzania przestrzeni.
Jeśli zaś chodzi o sam system, to najefektywniejszy wydaje się system nadmuchowy. Oznacza to, że nie mamy w domy typowych „pośredników” w przekazywaniu ciepła (np. grzejniki, rury z gorącą wodą), a samo ciepło trafia do pomieszczeń poprzez specjalnie przygotowane kanały nawiewne w ścianach, zakończone kratkami. Ciepłe powietrze jest kierowane do domu poprzez wentylator. Tego typu system grzewczy podnosi temperaturę o kilka stopni w ciągu kilkudziesięciu minut.
Montując ogrzewanie nawiewowe należy pamiętać o tym, aby kanały nie znajdowały się zbyt nisko przy podłodze, ponieważ nawiew będzie roznosił kurz i może to powodować alergie. Najlepiej, aby kratki były wyżej oraz żeby były duże, co zmniejszy pęd powietrza. Jednocześnie nie powinny być zbyt wysoko, ponieważ to nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne i będzie się kierować w górę. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji kratek warto zasięgnąć porady specjalisty.