Dom dla seniora – czy to dobre rozwiązanie?
Dom dla seniora – czy to dobre rozwiązanie? Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Coraz więcej przybywa ludzi starych, schorowanych, potrzebujących opieki. Nie zawsze rodzina chce lub może zaopiekować się taką osobą. Często dzieci mieszkają poza Polską, a starsza osoba nie chce wyjechać z ojczyzny. Zdarza się, że osoba starsza jest chora, niedołężna, wymaga całodobowej opieki, a rodzina pracuje i nie jest w stanie jej zapewnić.
Bywa też, że osoby starsze, ale samodzielnie, czują się bardzo samotnie, mieszkając samemu, w czterech ścianach. Nie mają rodziny i znajomych, chcą zamieszkać tam, gdzie znajdą ludzi w podobnym wieku, z którymi będą mogli rozmawiać i przebywać. Z myślą o takich osobach powstały domy dla seniorów, domy spokojnej starości czy domy opieki. Jakkolwiek by ich nie nazwać, mają jeden cel – zapewnić opiekę starszej, samotnej osobie.
Domy dla seniora – rodzaje
- Państwowe domy dla seniora – to instytucje państwowe, które działają prawie w każdym mieście. Aby dostać się do takiego domu, trzeba czekać kilka, czasem kilkanaście miesięcy. Do domu opieki kieruje urząd gminy lub starostwa, które też ustalają odpłatność. Ceny uzależnione są od wysokości emerytury oraz dochodów rodziny. Państwowe domy opieki muszą zaspokajać podstawowe potrzeby bytowe seniorów, muszą zapewniać im wyżywienie, ubranie, pomoc w utrzymaniu czystości. Warunki w państwowych domach opieki są bardzo zróżnicowane. Są takie, gdzie seniorzy mieszkają w 1-2 osobowych pokojach, a są również takie, gdzie w jednym pokoju jest kilka osób. W domach opieki pracują opiekunki, pielęgniarki, dyżury mają lekarze. Posiłki są bardzo różne, zależne od budżetu oraz osoby, która je przygotowuje i planuje. Starsi ludzie w państwowych domach opieki powinni mieć zapewnioną potrzebną rehabilitację. W ramach rozrywki organizowane są zajęcia z terapii zajęciowej, zajęcia gimnastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, występy czy zapraszane są dzieci i młodzież z okolicznych szkół.
- Prywatne domy opieki – to opcja dla osób, które mają wysoką emeryturę lub których rodzina jest w stanie ponosić comiesięczne opłaty. Co roku w Polsce przybywa takich domów, jest coraz więcej chętnych, aby w nich zamieszkać. Prywatne domy gwarantują lepsze warunki mieszkaniowe, bogatsze posiłki, dużo więcej rozrywek i zajęć, niż domy państwowe. Często są kameralne, mieszczą się w miłej, spokojnej okolicy, wśród zieleni. Ceny za pobyt w prywatnym ośrodku zaczynają się do 2-3 tysięcy, górna granica może nawet przekroczyć 10 tysięcy zł. Na pobyt nie trzeba czekać miesiącami, często dostać można się niemal do ręki. Część prywatnych domów opieki dla seniorów przypomina raczej hotel niż ośrodek dla emerytów. Oferuje jednoosobowe pokoje, świetnie wyposażone, całodobową opiekę osobistej pielęgniarki, zabiegi, masaże. W środku często jest strefa spa, basen, salon kosmetyczny. Cena za miesięczny pobyt w takim domu to ponad 15 tys. zł.
Czym kierować się przy wyborze domu dla seniora?
Wybierając dom dla seniora, należy sprawdzić kilka ofert i razem z osobą, która ma tam zamieszkać, obejrzeć je. Decyzja o wyborze domu powinna być wspólna, nie wolno decydować samemu albo zmuszać seniora, aby zamieszkał w domu, który z jakichś względów mu nie odpowiada. Przed podpisaniem umowy należy odwiedzić dom i sprawdzić, jakie panują w nim warunki. Jeżeli w pokojach czy na korytarzu jest brudno, a wokół czuć nieprzyjemny zapach, należy zrezygnować i poszukać innego miejsca. Należy sprawdzić kwalifikacje personelu oraz ile osób przypada na jedno pacjenta. Często osoby starsze mają swoje hobby, ulubione kwiaty czy zwierzęta. Ważne, aby dom opieki umożliwiał zabranie ukochanego zwierzaka oraz aby senior mógł w dalszym ciągu realizować swoje zainteresowania. Dobrą opcją jest możliwość adaptacji do nowego miejsca. Niektóre domy opieki umożliwiają seniorom pobyt przez kilka godzin dziennie, tak aby starsza osoba mogła poznać warunki i zwyczaje panujące w ośrodku, aby mogła się tam powoli zadomowić. Wybierając dom dla seniora, warto dowiedzieć się, czy odwiedziny są dopuszczalne przez cały dzień. To ważne, aby do dziadka czy babci móc przyjechać w każdej chwili. Warto popytać znajomych lub poczytać opinie o wybranym ośrodku. Można też porozmawiać z pensjonariuszami lub ich rodzinami. Dobrym rozwiązaniem jest, jeżeli dom dla seniora jest blisko miejsca, gdzie mieszka bliska rodzina. Dzięki temu można częściej odwiedzać starszą osobę. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy dom opieki działa legalnie. Każdy tego typu ośrodek musi mieć zezwolenie od wojewody, w związku z tym musi spełniać standardy zawarte w rozporządzeniu w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Czy dom opieki to dobre rozwiązanie?
Domy opieki są dobrym rozwiązaniem dla osób, które wymagają opieki, a nie ma kto im jej zapewnić. Są też opcją dla samotnych seniorów, którzy szukają towarzystwa. Wiadomo, że senior najlepiej czułby się, mieszkając się z rodziną, ale niestety nie zawsze jest taka możliwość. Wtedy starsza osoba musi zamieszkać w domu opieki, ważne tylko, aby wybrać taki, który zapewnia godne warunki życia.