Co to jest rehabilitacja?
Co to jest rehabilitacja? Współczesna medycyna pozwala na skutecznie wsparcie osób, które w wyniku choroby tudzież wypadku muszą zmagać się z obniżoną jakością życia czy niepełnosprawnością.
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja są to wszystkie działania realizowane w celu przywrócenia choremu częściowej lub pełnej sprawności, która pozwoli mu na samodzielne funkcjonowanie. Leczeniem pacjenta może zajmować się jeden specjalista, jak i kilka. Może być to fizjoterapeuta, psycholog, terapeuta czy logopeda. Tego rodzaju kuracja zalecana jest osobom z lekkimi, jak i z poważniejszymi schorzeniami. Często to lekarz pierwszego kontaktu może zalecić rehabilitację u fizjoterapeuty, ortopedy czy w ośrodku rehabilitacji. Niezwykle istotne jest znalezienie przyczyny utraty zdolności normalnego funkcjonowania, skutków, jak i wyznaczenie określonego celu rehabilitacji.
Rehabilitacja – wskazania do jej rozpoczęcia
Wśród wskazań do rozpoczęcia rehabilitacji można wymienić między innymi:
- choroby neurodegeneracyjne,
- opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
- wady postawy,
- wady wrodzone,
- przebyte urazy oraz kontuzje,
- leczenie otyłości,
- przebyty zawał serca
- dolegliwości ciążowe oraz poporodowe,
- przebyte zabiegi operacyjne,
- schorzenia układu oddechowego.
O tym, czy pacjent powinien rozpocząć rehabilitację, decyduje lekarz oraz fizjoterapeuta.
Rodzaje rehabilitacji
Rehabilitacja dostosowana jest do potrzeb danego pacjenta. Terapią obejmuje się osoby po złamaniach kończyn, wypadkach komunikacyjnych, przebytych kontuzjach czy udarze. Prowadzi się ją stacjonarnie na terenie placówki albo prywatnie w gabinecie fizjoterapeuty. Cały proces można podzielić na kilka jego rodzajów takich jak:
- rehabilitacja specjalistyczna – dotyczy osób niedowidzących, niesłyszących, czy dzieci z poważnymi wadami,
- rehabilitacja neurologiczna – kierowana jest do osób po urazach neurologicznych i zmagających się ze schorzeniami neurologicznymi,
- rehabilitacja kardiologiczna – przeprowadzana u pacjentów z wadami układu sercowo- naczyniowego i po zawałach serca,
- rehabilitacja pulmonologiczna wykonywana u osób borykających się z niewydolnością oddechową.
Rehabilitację można też podzielić, biorąc pod uwagę okres jej zastosowania. Wymienia się:
- rehabilitację wczesną – obejmuje kuracje na oddziałach intensywnej opieki albo rehabilitacji. To głównie ćwiczenia zapobiegające odleżynom,
- rehabilitację właściwą – przeprowadzana na oddziałach rehabilitacji albo ambulatoryjnie. Skupia się na biernej oraz czynnej pionizacji, a ćwiczenia wykonuje się w domu lub szpitalu,
- rehabilitację późną – dotyczy danych narządów ruchu i jest przeprowadzana w ośrodkach rehabilitacji psychiatrycznej, zawodowej albo w ośrodkach dla upośledzonych umysłowo.
Zabiegi wykonywane podczas rehabilitacji
Podczas terapii u pacjentów stosuje się różnorodne zabiegi, których częstotliwość i rodzaj są dobierane pod indywidualnego pacjenta. Specjalista bierze pod uwagę jego stan zdrowia, możliwości, ograniczenia, aktualne i przebyte schorzenia, po czym wybiera najlepsze rozwiązanie. Wśród popularnych zabiegów rehabilitacyjnych można wymienić:
- Masaż leczniczy – jego celem jest rozluźnienie mięśni, dzięki czemu dochodzi do eliminacji napięcia i znacznej redukcji dolegliwości bólowych. Wykonywanie masażu wzmacnia również stawy, jak i poprawia krążenie krwi. Zazwyczaj wykonuje się go ręcznie, a specjalista wykorzystuje różne techniki oraz chwyty. Czasem sięga on też po dodatkowe przyrządy, dzięki którym jest w stanie skuteczniej oddziaływać na zmieniony chorobowo obszar ciała.
- Jonoforeza – w tej procedurze stosuje się bodźce elektryczne, które pozwalają na wprowadzenie substancji leczniczej do części zajętej chorobą. Zabieg ten zmniejsza bóle kręgosłupa, stawów i stany zapalne. Jest też dużym wsparciem w nerwobólach. Co ważne, podczas niego pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Jonoforeza pomaga osobom z wieloma różnymi problemami.
- Hydroterapia – polega na oddziaływaniu wody na miejsca zmienione chorobowo czy wywołujące ból. Jest ona polecana zwłaszcza osobom z dolegliwościami dotykającymi układ krążenia, oddechowy i nerwowy. Hydroterapii skutecznie zmniejsza stres. Podczas tego zabiegu pacjent podaje się natryskom, kąpielom i hydromasażom.
- Krioterapia – zabieg ten polega na wykorzystaniu zimna w celu łagodzenia stanów zapalnych, obrzęków i bólu. Niekiedy dotyczy tylko jednego obszaru ciała, a czasem całego. W drugim wypadku pacjent musi wejść do kriokomory, w której to panuje bardzo niska temperatura.
Kiedy rehabilitacja okazuje się skuteczna?
Ważne jest zwłaszcza to, aby rehabilitacja była kompleksowa i łatwo dostępna, dla wszystkich osób, które jej potrzebują. Kolejną istotną kwestią jest jej odpowiednio wczesne rozpoczęcie. Nie należy w żadnym razie bagatelizować objawów, jakie daje organizm. W razie niepokojących sygnałów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który może skierować swojego pacjenta właśnie na rehabilitację. Ważne jest też to, aby terapia była ciągła, ponadto pacjent musi przestrzegać zaleceń od specjalisty. Często niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń w domu czy też zakup odpowiedniego sprzętu. Nie bez znaczenia jest też przestrzeganie zdrowej diety i codzienny ruch.