Co oferują współczesne smartfony?
Co oferują współczesne smartfony? Telefony komórkowe przeszły daleką drogę od czasu, gdy były topornymi klockami z antenką. Obecnie ich ciągle rosnące możliwości czynią z nich prawdziwie multimedialne urządzenia, przydające się w niezliczonej ilości codziennych scenariuszy. Mnogość funkcji, jakie posiadają, sprawia że producentom coraz trudniej jest zaprezentować w tej materii coś nowego i innowacyjnego. Skupiają się zatem na ciągłym ulepszaniu tego, co już istnieje – i z tego wyścigu na osiągi narodził się szereg znakomitych rozwiązań, które czynią współczesne smartfony lepszymi niż kiedykolwiek. Oto kilka z nich.
Jakość wykonania
Wydawać by się mogło, że sama obudowa to rzecz trywialna, jednak w rzeczywistości to, jak wykonany jest smartfon, ma ogromny wpływ na komfort i ergonomię jego użytkowania. Dawno w niepamięć odeszły czasy tandetnych, niemiłych w dotyku plastikowych obudów, ustępując miejsca metalowi, szkle i ceramice. Ma to wpływ nie tylko na szeroko pojęty “feeling” korzystania z urządzenia, ale przede wszystkim dodaje mu wytrzymałości i solidności. Współczesne smartfony to odporne i wytrzymałe sprzęty, których słabymi punktami są najczęściej ekrany – niestety póki jedynym materiałem nadającym się do ich osłony będzie szkło, wyświetlacza zawsze będą narażone na uszkodzenia. Niektóre smartfony posiadają plastikowe ekrany, które są znacznie odporniejsze na pęknięcia, ale z drugiej strony o wiele łatwiej je zarysować.
Tył smartfona również ma duże znaczenie. Minusem szklanych obudów jest to, jak są śliskie, co grozi wypadnięciem telefonu z dłoni. Pozwalają one za to na łatwiejsze uzyskanie wodoszczelności i umożliwiają ładowanie smartfona przez indukcję. Matowe, metalowe plecki są bardziej ergonomiczne. Efektem ubocznym ciągłego doszczelniania obudów jest to, iż obecnie mało który smartfon posiada zdejmowaną tylną klapkę.
Istotna jest również rama urządzenia – jeśli nie jest odpowiednio wyprofilowana, urządzenie niewygodnie trzyma się w ręce.
Nowoczesne wyświetlacze
Niezależnie od tego, jakim materiałem jest chroniony ekran, duże znaczenia mają jego parametry. Obecnie prawie wszystkie najdroższe smartfony posiadają wyświetlacze wykonane w technologii OLED. Pozwala ona na osiągnięcie znacznie lepszego kontrastu niż ekrany LCD, które zazwyczaj trafiają do tańszych konstrukcji. Nie należy również zapominać o rozdzielczości wyświetlaczy, która ma wpływ na to, jak ostry i czytelny jest pojawiający się na nich obraz. Choć ekrany telefonów ostatnimi czasy zwiększają się coraz bardziej, to wciąż pozostają bardzo małe w porównaniu z, na przykład, telewizorami. Stąd poczynania niektórych producentów, którzy wyposażają swoje smartfony w ekrany o rozdzielczości nawet 4K to zwyczajna sztuka dla sztuki, nie mająca żadnego wpływu na jakość reprodukowanego obrazu – w większości przypadków matryca o rozdzielczości Full HD w smartfonie będzie zupełnie wystarczająca. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę, jak czynią niektórzy producenci tańszych urządzeń, wyposażając je w wielkie, ponad sześciocalowe ekrany o mizernej rozdzielczości HD; wtedy spadek ostrości obrazu jest już zauważalny.
Responsywność ekranu dotykowego to kolejna cecha, która wpływa na komfort korzystania ze smartfona. Pierwsze z nich miały wyświetlacze oporowe, z których korzystanie było wyjątkowo trudne i nieprzyjemne. Obecnie wszystkie smartfony posiadają ekrany pojemnościowe, które oferują nieporównywalnie lepszą jakość i komfort użytkowania.
Potężne podzespoły
Choć najczęściej z mocnym urządzeniem elektronicznym kojarzy nam się przede wszystkim duży komputer stacjonarny, to smartfony również mają coraz większe obliczeniowe. Najnowsze mobilne procesory oferują moc, która jeszcze kilka lat temu była nie do pomyślenia w tak małym urządzeniu – a ich możliwości rosną bardzo szybko z roku na rok. Zmiany dotknęły również pamięci wewnętrzne i RAM; jeszcze w zeszłej dekadzie smartfony rzadko kiedy osiągały 1 gigabajt pamięci operacyjnej o oferowały co najwyżej 4 gigabajty pamięci wbudowanej. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna – 8 czy nawet 10 gigabajtów RAMu nikogo już nie dziwi, podobnie jak pojemności pamięci wbudowanych, sięgające nawet jednego terabajta. W obliczu tego ostatniego często znikają sloty na karty pamięci, niegdyś bardzo popularne – z prostej przyczyny, że przy tak ogromnej pojemności dysku zwyczajnie nie są już potrzebne.
A mocne podzespoły przekładają się bezpośrednio na szybkie i wydajne działanie. Moce obliczeniowe współczesnych smartfonów ścigają się z komputerami osobistymi, pozwalając im obsługiwać skomplikowane gry i aplikacje, a także korzystać z zaawansowanej wielozadaniowości. Niegdyś na porządku dziennym były problemy z płynnością podczas korzystania ze smartfona, obecnie w najdroższych konstrukcjach praktycznie w ogóle już one nie występują. Postęp w tej dziedzinie sięga zresztą także do segmentu tańszych urządzeń, tak że bez trudu można znaleźć smartfon, który nie kosztuje fortuny, a oferuje świetną płynność i szybkość działania. Ukazuje to, jak szybko i dynamicznie zmieniły się te urządzenia w ciągu ostatnich kilku lat.