Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna – jeszcze do niedawna uważana była za przywilej hollywoodzkich „gwiazdek” i luksus uważany za bezsensowne wydawanie pieniędzy. Ostatnimi czasy temat ten stał się bardziej powszechny. Dlaczego? Coraz więcej ludzi zaczęło zwracać uwagę na swój wygląd, a sposób na jego poprawienie stał się bliższy niż kiedykolwiek wcześniej. Ludzie zaczęli zauważać, że nie tylko celebryci mogą zoperować siebie tak, aby wyzbyć się jakichkolwiek kompleksów. Za duży nos czy brzuch, za małe usta czy piersi – dla chirurgów plastycznych jest to żaden problem.

chirurgia plastyczna

Analizy badań statystycznych odnotowują duży wzrost częstotliwości zabiegów i operacji, które oferuje chirurgia plastyczna. Głównymi zainteresowanymi w tej dziedzinie są, co pewnie nie dziwi, kobiety. Liczba mężczyzn będących klientami klinik estetycznych jest znikoma. Jakie operacje plastyczne są zatem najczęściej wykonywane? Nie biorąc pod uwagę tych bezinwazyjnych zabiegów, na przykład powiększania ust kwasami, są to:

– powiększanie piersi

Największą popularnością cieszy się augumentacja – czyli powiększanie rozmiaru piersi za pomocą silikonowych implantów, dzięki którym operowane wybierają kształt piersi, jaki osiągną oraz ich dokładny rozmiar. Chociaż jest to operacja dla kobiet, jej rezultaty nie cieszą jedynie ich – mężczyźni nie powstrzymują pań przed taką ingerencją w ciało.

– plastyka nosa

Fachowo nazywana rhinoplastyką pomaga zmienić kształt nosa, jego długość lub szerokość. Dzięki niej „nosy kartofle” czy „nosy baby-jagi” odchodzą w niepamięć. Operacja ta nie musi obejmować całego nosa i ingerować w kości – można jedynie wymodelować płatki nosowe lub sam czubek. Ta operacja – w przeciwieństwie do poprzedniej – jest porównywalna jeśli chodzi o liczbę klientów – korzysta z niej zarówno tak dużo kobiet jak i mężczyzn.

– odsysanie tłuszczu

Mowa tutaj o liposukcji. Jeśli ktoś zmaga się z „oponką” większą niż by chciał, lub uważa że na całym ciele ma za dużo niechcianego tłuszczu może poddać się wysysaniu tkanki tłuszczowej za pomocą wprowadzonej pod skórę rurki. Lekarze chirurdzy plastyczni najczęściej wykonują ten zabieg na brzuchu, udach, pośladkach i biodrach.

– lifting powiek

Cienie i „worki” pod oczami nawet po wypoczęciu i świetnie przespanej nocy? Opadnięte powieki sprawiające wrażenie smutnego wyglądu? To już nie problem – chirurgia plastyczna i na to znalazła sposób usuwając z okolic oczu nadmiar skóry lub tłuszczu oraz fragmentów mięśni (jeśli to konieczne). Temu zabiegowi poddają się głównie kobiety, którym makijaż rozświetlający czy makijaż dla opadającej powieki już niewiele pomaga. Jednakże panowie też coraz częściej pragną „odświeżyć” swoje spojrzenie.

– lifting twarzy

Efektem liftingu twarzy jest jej wygładzenie – pozbycie się problematycznych zmarszczek tak bardzo dodających optycznie lat. Decydując się na taki zabieg pacjenci pozbywają się z twarzy tkanki tłuszczowej oraz fragmentów skóry, czego efektem jest jej jędrność, świetlistość i wrażenie młodzieńczości. Ta operacja plastyczna jest częściej wykonywana przez panie niż przez panów.

– plastyka brzucha

Zwana abdominoplastyką to zabieg bardziej zaawansowany niż poprzedni dotyczący tej części ciała – liposukcja. Podczas tej operacji nie tylko pacjent pozbywa się tłuszczu, ale również nadmiaru skóry oraz poddaje się zbliżeniu mięśni brzucha.

– mastopeksja

Jest to kolejna operacja poprawiająca stan kobiecych piersi. Zwalcza ich podatność na siły grawitacyjne i bieg czasu, jaśniej mówiąc – przywraca ich do stanu jędrności i niweluje ich obwisłość. Tak, nawet na obwisłe piersi chirurgia plastyczna znalazła sposób. A jaki? Usuwa nadmiar skóry znajdującej się na nich oraz umniejsza otoczkę wokół sutków, których położenie również ulega przemieszczeniu.

– lifting szyi

Szczególnie u kobiet w kwiecie wieku często obserwowana jest obwisła żuchwa, a skóra szyi staje się zwiotczała i obwisła. W mniej zaawansowanej wersji spotkać się można z tak zwanym „podwójnym podbródkiem”. Niemożliwe do usunięcia? A jednak! Operacja poprawienia tego stanu rzeczy bardzo zbliżona jest do liftingu twarzy lecz wykonywana jest jedynie w jej dolnych częściach.  Dzięki niej uzyska się regularny kontur twarzy.

– lifting czoła

Kolejna odmiana liftingu twarzy. Czemu służy? Zapobieganiu efektowi zmęczonej,  smutnej twarzy wywołanemu opadniętymi brwiami. Poprzez jej wykonanie zyskać również można zrównanie zmarszczek i bruzd obecnych prawie na każdym czole osób, które przekroczyły 30-stkę. Chirurdzy aby to wykonać podciągają skórę i będące pod nią tkanki i mięśnie.

Wymienione operacje to tylko niektóre z szerokiego wachlarza zabiegów, które oferuje nam chirurgia plastyczna. Nie są to niestety tanie inwestycje ale któż by szczędził pieniędzy na własny wygląd, dobre samopoczucie i akceptację samego siebie? Chociaż oferty klinik estetycznych i prywatnych chirurgów plastyków są dostępne na każdym kroku – w telewizji, internecie, prasie – to jednak nie dajmy się zwieść. Starajmy się starzeć się pięknie – po swojemu. Bo jaki to sens oszukiwać się i patrzeć w lustro na kogoś „obcego”?