Biuro nieruchomości – tak czy nie?

Biuro nieruchomości – tak czy nie?

Biuro nieruchomości – tak czy nie? Jednym z pierwszych pytań, jakie zdają sobie właściciele nieruchomości na sprzedaż, jest czy warto korzystać z biura nieruchomości? To całkiem złożona kwestia, na którą nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak poznając plusy i minusy korzystania z usług pośrednika odpowiedź na to pytanie staje się o wiele prostsza.

Obecnie każdy może zamieścić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości, korzystając przy tym czy to z usług gazet, czy internetu, gdzie znajduje się całe mnóstwo stron, które oferują darmową publikację. W związku z tym pojawia się pytanie, czy w ogóle warto korzystać z usług biur nieruchomości, pośredniczących pomiędzy kupującym a sprzedającym. W końcu wówczas zarobione na sprzedaży pieniądze należy podzielić na dwa; a po co to robić, skoro samodzielne znalezienia kupca jeszcze nigdy nie było tak proste?

Ustalenie optymalnej ceny

Przede wszystkim profesjonalizm. Korzystając z usług pośrednika mamy pewność, że naszą nieruchomością zajmują się osoby, które robią to zawodowo. Pracownicy biur nieruchomości wiedzą najlepiej, jaka cena będzie najbardziej optymalna – co podniesie, a co obniży cenę nieruchomości. To wielka zaleta, jako że ustalenie odpowiedniej ceny zawsze sprawia trudności, gdy sprzedażą zajmujemy się sami.

Zebranie potrzebnych dokumentów

Biuro nieruchomości – tak czy nie?

Pośrednik przeprowadza sprzedającego przez każdy kolejny krok transakcji. Co istotne, zapoznaje się z sytuacją prawną domu i pomaga w skompletowaniu dokumentów. Właściciele nieruchomości na sprzedaż często sami nie są do końca pewni, czy na sprzedawanym mieszkaniu lub domu nie ciążą obciążenia finansowe, czy aby na pewno są jedynymi właścicielami lub jakie papiery mają przygotować. Za sprawą usług świadczonych przez biura nieruchomości nie muszą się tym martwić, jako że profesjonaliści sami się tym zajmą. To wielkie odciążenie, na które dobrze jest móc sobie pozwolić. Bezpieczeństwo przejścia przez transakcję z pomocą pośrednika polega także na tym, że biurko nieruchomości sprawdza obie strony – i sprzedającego, i kupującego. Dzięki temu zyskujemy stuprocentową pewność, że nawiązujemy sprzedaż ze zweryfikowaną (za pomocą spisanego dowodu osobistego) osobą.

Wybranie najlepszego biura

Znalezienie dobrego biura nieruchomości wygląda nieco inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Od początku 2014 roku biura nie muszą posiadać licencji, a co za tym idzie – zlikwidowano szereg wymogów, jakie wówczas musieli spełniać pośrednicy. Od tamtej pory należy zwracać uwagę na co innego – przede wszystkim czy biuro posiada Kartę Praw Klienta. Karta ta gwarantuje klientowi dodatkowe przywileje oraz świadczy o wysokim profesjonalizmie usług; z kolei ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej minimalizuje ryzyko strat. Zastanawiając się pomiędzy paroma biurami wyposażonymi i w Kartę Praw Klienta, i ubezpieczenie, należy kierować się pojedynczymi różnicami, własnymi preferencjami i opiniami, które można znaleźć chociażby w internecie.

Prowizja dla pośrednika

Pracownik biura pobiera zapłatę wyłącznie, jeżeli nieruchomość na sprzedaż nie tylko znajdzie nabywcę, ale i dojdzie do pomyślnego sfinalizowania transakcji. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pośrednik dołoży wszelkich starań, aby sprzedać powierzony mu dom, mieszkanie czy działkę. Standardowy procent, jaki od ceny sprzedaży otrzymuje biuro nieruchomości, to pomiędzy 1,5% a 3% – w praktyce od kilku do kilkunastu (a nawet kilkudziesięciu, przy naprawdę drogich transakcjach) tysięcy złotych. Mało tego, pośrednik otrzymuje zapłatę od obydwu stron – nie tylko sprzedającego, ale i kupującego. Właśnie to jest głównym powodem, dla jakiego wiele osób wciąż waha się, czy oddać nieruchomość na sprzedaż w ręce profesjonalnego biura. Z drugiej strony usługi te są niezwykle cenne także dla potencjalnego nabywcy, jako że pośrednik pomaga także jemu – na przykład w doborze najkorzystniejszego kredytu na nabycie wymarzonej nieruchomości.

A gdyby jednak bezpośrednio

Czy warto wynająć pośrednika z biura nieruchomości często zależy od indywidualnej sytuacji sprzedającego. Jeżeli dysponujemy czasem, nie spieszy nam się ze sprzedażą, a jednocześnie chcielibyśmy zarobić na niej jak najwięcej – można spróbować przeprowadzić sprzedaż bezpośrednią. W końcu w internecie znajduje się wiele instrukcji i poradników, jak krok po kroku przejść przez proces sprzedaży nieruchomości bez niczyjej pomocy. Można tak również zrobić, jeżeli przewidujemy, że nie grożą nam żadne trudności; nieruchomość jest w bardzo dobrym stanie, przyjaznej lokalizacji i nawet sytuacja na rynku zdaje się nam sprzyjać. Z kolei spiesząc się, kiedy zależy nam w pierwszej kolejności na czasie, a dopiero potem na pieniądzach, biuro nieruchomości to najlepsze rozwiązanie. Również, gdy boimy się ponieść ryzyko i zależy nam na stuprocentowym bezpieczeństwie. Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy należy korzystać z usług biura nieruchomości. Jednak znając bilans korzyści i strat, o wiele łatwiej jest podjąć tę decyzję.