Atmosfera ważniejsza niż pieniądze. Jak zatrzymać pracownika?

Atmosfera ważniejsza niż pieniądze. Jak zatrzymać pracownika?

Atmosfera ważniejsza niż pieniądze. Jak zatrzymać pracownika? Rynek pracy w ciągu ostatnich pięciu lat przeżył prawdziwy przewrót. Najlepszym wskaźnikiem jest bardzo niska stopa bezrobocia. Paradoksalnie właśnie teraz najtrudniej jest znaleźć dobrego pracownika. A tak naprawdę – trudno zastąpić dobrego pracownika, który postanawia odejść. Co zrobić, żeby nie tracić fachowców? Co sprawia, że ludzie pozostają w firmie na dłużej? 

Eventy firmowe

Młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy lub mający kilkuletnie doświadczenie nie zadowolą się po prostu dobrą pensją. Dlatego, że za kilka miesięcy w innym miejscu mogą dostać. Istotne jest przywiązanie do pracodawcy, szefa, czy po prostu miejsca pracy. Stworzenie takiej więzi nie jest łatwe i zależy w dużej mierze od osobowości pracowników. Ale można zadbać o te aspekty, które będą wpływają na to przywiązanie. Wśród nich najlepiej sprawdzają się eventy dla firm.

Przysłowiowy “śledzik” i “jajeczko” weszły do korporacyjnego slangu na stałe. Krótkie spotkania związane ze świętami, przy małym poczęstunku i lampce wina. Niby nic, ale jakoś cieplej robi się wszystkim na sercu. Natomiast prawdziwe eventy dla firm to całkiem inny poziom pracowniczych imprez. Organizowane przez profesjonalistów, stanowią wielkie wydarzenie dla całego zespołu. Dobry event to taki, który będzie długo wspominany ze śmiechem na ustach. A najlepsze imprezy odbywają się poza miejscem pracy. Warto wybrać się za miasto, nad jezioro, do lasu, do rezerwatu itd. Wszędzie tam, gdzie każdy może poczuć się naprawdę sobą i zdjąć firmową maskę. Przebywanie na łonie natury przyda się wszystkim pracującym w stresie i ponad ustawowe osiem godzin.

Eventy dla firm przybierają coraz bardziej urozmaicone formy. Wśród nich można wymienić np.:

– warsztaty kuchenne lub rękodzieła – im dalej od branży firmowej tym lepiej,

– warsztaty motywacyjne – wiele osób doceni pomoc w rozwoju osobistym,

– spływ kajakowy – czemu nie? to wcale nie jest trudne,

– rajd rowerowy – sport dla każdego, wystarczy odpowiednia trasa,

– zabawy reżyserowane – prawdziwa gratka, przenosi w inny świat na kilka godzin.

To tylko kilka przykładów ofert proponowanych przez firmy zajmujące się organizacją eventów. Pomysł trzeba dopasować do zatrudnionej kadry i budżetu – świetnie, jeśli uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Powodem do eventu może być integracja, zamknięcie dużego kontraktu i wiele innych.

Dlaczego to działa?

Atmosfera ważniejsza niż pieniądze. Jak zatrzymać pracownika?Każde spotkanie pracowników poza miejscem pracy daje szansę na pogłębienie relacji. Eventy dla firm są szczególne. To czas odprężenia, zabawy, rekreacji lub nauki. Pozwala każdemu zachowywać się naturalnie. To jasne, że trudniej jest podjąć decyzję o zmianie pracy, jeśli poza relacjami zawodowymi, zawiązała się też przyjaźń czy koleżeństwo. Imprezy dają szansę na kontakt osób, które normalnie nie mają ze sobą styczności. Np. szeregowych pracowników z kadrą zarządzającą.
Imprezy firmowe to także szansa dla szefa na zbudowanie pozytywnego wizerunku. Tym bardziej, jeśli na co dzień chodzi tylko w garniturze, a pracownicy widują go tylko na zebraniach. Na evencie może zaprezentować się, jako jeden z nich. Pokazać, że jest przede wszystkim normalnym facetem/kobietą, potrafi się zabawić, uprawia sport i daje sobie radę w zabawnej rywalizacji. To dowiedzione przez wiele sondaży, że przywiązanie do miejsca pracy wiąże się, z opinią na temat szefa. Nie tylko w kategorii profesjonalisty w swoim fachu. Ale przede wszystkim – fajnego i dobrego człowieka.
Eventy dla firm mają jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Sprawiają, że pracownicy wierzą, że firmie na nich zależy. Czują się zadbani i docenieni. A tacy ludzie chętnie zostawiają pozytywny komentarz na stronach zajmujących się układaniem rankingów firm. Dzisiaj to właśnie na stronach z opiniami o pracodawcach rozpoczyna się przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli kandydat będzie rozczarowany, tym co przeczyta – pewnie wcale się na tej rozmowie nie pojawi.

Benefity – nadal pożądane

Wydawać by się mogło, że zaplecze socjalne już na nikim nie robi wrażenia. Ale to nieprawda. Prywatna opieka zdrowotna, dofinansowanie obiadów w stołówce, karta wstępu na zajęcia sportowe – na tych elementach nadal bardzo zależy wielu pracownikom. To kolejna cegiełka budująca zadowolenie z miejsca pracy i przywiązanie do pracodawcy. Koszt dla przedsiębiorstwa nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. Środki na dofinansowania można przekazać z puli premiowej lub Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Po za tym korzyści z zaplecza socjalnego są niewspółmierne do kosztów.
Nowości wśród benefitów to:
– bony na wycieczki, dofinansowania do biur turystycznych,
– zniżki na bilety do kina,
– vouchery do teatru lub opery,
– zniżki na bilety do muzeów i galerii.

Eventy dla firm i benefity pracownicze to tylko dwa przykłady na to, co może zrobić pracodawca, aby zatrzymać pracownika. Dla ludzi dobrych w swoim fachu, zwłaszcza młodych, bardzo ważny jest sposób traktowania przez szefa. Taki przełożony, która dba o ich potrzeby i daje okazję do ciekawej rozrywki, to człowiek, który troszczy się i dba o swoich ludzi. I z takim człowiekiem warto pozostać na dłużej.