Szkoła muzyczna – jaki instrument wybrać?

Szkoła muzyczna – jaki instrument wybrać?

Szkoła muzyczna – jaki instrument wybrać? Wybór instrumentu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć w trakcie nauki w szkoła muzyczna. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe; pod uwagę należy wziąć kilka czynników i wszystko dokładnie przemyśleć, żeby mieć pewność, że dziecko nie będzie później tego żałowało. Przede wszystkim weź pod uwagę zainteresowania swojej pociechy. Jakiej muzyki słucha? Jakie piosenki najczęściej nuci i – co najważniejsze – jakie instrumenty należą do jego ulubionych? Pamiętaj, żeby nic dziecku nie narzucać. To musi być przede wszystkim jego decyzja, dzięki czemu w przyszłości nie będzie żałować podjętego wyboru.

Jednym z podstawowych zaniedbań jakie popełniają rodzice przyszłych uczniów szkół muzycznych, jest odgórne narzucanie konkretnego instrumentu, przez co dziecko nie ma możliwości podjęcia własnego wyboru. To duży błąd, jako że niemożność uczenia się tego, na co się ma ochotę (kosztem przymuszenia do czegoś zupełnie innego) zazwyczaj zniechęca dziecko do kontynuowania nauki i odbiera mu motywację.

Instrument instrumentowi nierówny

Nie wszystkie instrumenty nadają się równie dobrze dla każdego dziecka. Zależy to nie tylko od indywidualnych predyspozycji, ale i stopnia zaawansowania, a także wieku. Zaczynając od tego ostatniego czynnika – młodszym dzieciom nie poleca się gry na instrumentach dętych. Wynika to z tego, że wciąż rosną, ich płuca nie są jeszcze tak mocno rozwinięte, przez co mogą mieć trudności z prawidłowym wydobyciem dźwięku. Z tego względu instrumenty dęte poleca się przede wszystkim nieco starszym dzieciom, w wieku mniej więcej dziesięciu lat.

Szkoła muzyczna – jaki instrument wybrać?Dziecko, które dopiero zaczyna swoją przygodę z muzyką, nie będzie w stanie opanować każdego instrumentu w takim samym stopniu. Najlepszym przykładem są skrzypce; przez wzgląd na niezwykłą precyzję i wyćwiczone palce, które są niezbędne do wydobycia czystego dźwięku, niedoświadczeni uczniowie będą musieli włożyć o wiele więcej pracy i wysiłku w opanowanie tego instrumentu.

Przeciwieństwem skrzypiec są chociażby gitara akustyczna i fortepian. To doskonałe instrumenty na początek, szczególnie fortepian, którego nauka jest obowiązkowa chociażby na kierunkach wokalnych. Poza tym fortepian ma niezwykle wszechstronne zastosowanie i szeroką gamę dźwięków, dzięki czemu świetnie sprawdza się w każdym rodzaju muzyki, a także przy komponowaniu. Jedynym minusem tego instrumentu jest jego wielkość i spora cena – przez to pierwsze nie jest to instrument to wypożyczenia ze szkoły muzycznej, jak chociażby gitara czy flet. Z drugiej strony rodzice mogą się zdecydować na kupno mniejszego pianina czy keyboardu, żeby dziecko miało na czym ćwiczyć w domu. Lekcje pianina Szczecin może być naprawdę fajną zabawą dla dzieci.

Wspomniana wyżej wielkość instrumentu nierzadko bywa jednym z czynników decydujących o kupnie instrumentu lub zrezygnowaniu z niego. Mieszkania o mniejszej powierzchni nie sprzyjają nauce na takich instrumentach jak perkusja, z drugiej strony nawet bardzo mały metraż nie stanowi przeszkody przy nauce gry na gitarze lub flecie.

Szkoła muzyczna a najpopularniejsze instrumenty

Nie jest tajemnicą, że podczas egzaminów do szkoły muzycznej nauczyciele biorą pod uwagę, nauki gry na jakim instrumencie chce się nauczyć dziecko. W większości przypadków kandydatów do szkoły muzycznej jest o wiele więcej niż oczekujących miejsc; z tego względu warto zastanowić się, czy nie lepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na jeden z mniej obleganych instrumentów, dzięki czemu szanse na przyjęcie znacznie wzrosną.

Najczęściej wybierane instrumenty są praktycznie takie same w każdej szkole muzycznej, również bez względu na to, czy jest ona publiczna czy prywatna. Do tej grupy należą przede wszystkim fortepian (wybór numer jeden większości kandydatów), gitara akustyczna oraz flet. Znacznie rzadziej wybierane są akordeon, skrzypce czy klarnet.

Różnica między stopniami

Przystępując do egzaminów do szkoły muzycznej drugiego stopnia również należy dokonać wyboru instrumentu, jeżeli dziecko nie zamierza kontynuować nauki gry na instrumencie ze szkoły pierwszego stopnia. W niektórych szkołach wybór instrumentu na drugim stopniu jest o wiele szerszy niż na pierwszym, co wynika przede wszystkim z nabranego już przez ucznia doświadczenia, a także większej wydolności organizmu (co jest najbardziej istotne przy wcześniej wspomnianych instrumentach dętych).

Orkiestra czy chór?

Warto mieć na uwadze, że wybór instrumentu niesie za sobą pewne konsekwencje co do innych zajęć. Dla przykładu uczniowie grający na instrumentach klawiszowych będą obowiązkowo uczęszczać na chór, pozostali – na orkiestrę. Jest to o tyle istotne, że być może twojemu dziecku szczególnie zależy na jednym z tych zajęć.

W starszych klasach można również podjąć naukę gry na drugim instrumencie, dlatego jeżeli twoje dziecko ma problem z podjęciem decyzji – to również może sporo ułatwić. Podobnie jeżeli twoja pociecha waha się pomiędzy zajęciami wokalnymi a grą na instrumencie klawiszowym – w szkołach muzycznych śpiewanie i gra na fortepianie zawsze idą w parze.