Rodzaje hal namiotowych i ich zastosowanie w przemyśle

Rodzaje hal namiotowych i ich zastosowanie w przemyśle

Rodzaje hal namiotowych i ich zastosowanie w przemyśle: przedsiębiorcy działający w branży przemysłowej coraz częściej rozwiązują kwestię zapewnienia przestrzeni do działalności, sięgając po hale namiotowe. Dzieje się tak z wielu względów, ale do najważniejszych czynników decydujących o ich rosnącej popularności są aspekty ekonomiczne i czas, jaki jest potrzebny na zrealizowanie takiego pomysłu.

W porównaniu do budynków tradycyjnych tego typu hale stanowią znacznie tańsze rozwiązanie i nie wymagają od inwestora ogromnych nakładów finansowych. Kolejną rzeczą jest możliwość ich szybkiego rozstawienia. Te dwie cechy sprawiają, że konstrukcje te stają się idealną alternatywą dla stawianych w klasycznym systemie budynków, pozwalając tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze. Jakie są rodzaje hal namiotowych i jakie są przykłady ich zastosowania w branży przemysłowej?

Informacje podstawowe

Od strony prawnej hale namiotowe uznawane są za konstrukcje tymczasowe. Dzięki temu ich postawienie nie wymaga dopełnienia tak skomplikowanych formalności, jak w przypadku tradycyjnych budowli. Warto jednak pamiętać, że przepisy prawa budowlanego zastrzegają, iż obiekty tymczasowe w postaci hal namiotowych mogą być użytkowane bez pozwolenia na budowę do 180 dni. Pozwolenie na budowę wymagane jest natomiast przy założeniu, że obiekt będzie użytkowany powyżej 180 dni lub przez czas nieokreślony. Co do samej konstrukcji hal, składają się one z podstawy, którą stanowi szkielet, zadaszenia, oraz ścian bocznych. Do budowy szkieletu wykorzystuje się aluminium lub stal. Poszycie dachowe skonstruowane jest najczęściej z dobrej jakości materiałów typu PCV, które muszą przetrwać nawet pod naporem śniegu, czy ulewnych deszczów. Muszą również wykazywać dużą odporność na promieniowanie słoneczne i mechaniczne uszkodzenia. Co do ścian, materiały do ich budowy, mogą mieć różnoraki charakter, poczynając od blachy trapezowej, na płytach warstwowych kończąc. Oprócz wymienionych wyżej modułów, które stanowią elementarne części konstrukcyjne, hale namiotowe wyposażone mogą być w inne urządzenia lub komponenty, w zależności od potrzeb konkretnej działalności.

Hale namiotowe o konstrukcji aluminiowej

Lekkie konstrukcje o podstawie w postaci aluminium mają przede wszystkim charakter tymczasowym i z założenia są przeznaczone do demontażu i ewentualnej relokacji w inne miejsce. Stosowane są do użytkowania sezonowego i okresowego, a specjalna konstrukcja musi umożliwiać szybką rozbiórkę i transport do innej lokalizacji. Z tego też względu materiałem stanowiącym podstawę są lekkie profile aluminiowe anodowane. Obiekty tego typu są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, korozję, jak i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Postawienie takiej hali nie wymaga fundamentów, dzięki czemu można ją wznosić w dowolnym miejscu, które należy jednak wcześniej odpowiednio przygotować. Grunt stanowiący podstawę powinien zostać utwardzony i wypoziomowany.

Hale namiotowe o konstrukcji stalowej

Odporne na korozję solidne hale namiotowe ze stali są wznoszone najczęściej do całorocznego przeznaczenia. Charakteryzują się większą wytrzymałością, niż konstrukcje aluminiowe i dla zabezpieczenia przed korozją maluje się je lub stosuje ocynkowanie ogniowe. Dzięki swojej solidnej konstrukcji z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla murowanych hal i służyć do działalności długoterminowej. Nie ma przeszkód, aby do takiej konstrukcji zastosować opcję pneumatycznego podgrzewanego dachu, aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy we wnętrzu namiotu.

Wykorzystanie hal namiotowych w przemyśle

Dzięki zróżnicowanym typom hal namiotowych i możliwości dostosowania ich do konkretnej działalności, ich wykorzystanie w przemyśle jest w pełni uzasadnione. Hale namiotowe z powodzeniem można wykorzystywać jako powierzchnie magazynowe do przechowywania różnego rodzaju produktów i towarów. Problemem nie jest też zapewnienie warunków do składowania dóbr, które wymagają specyficznego środowiska, czyli odpowiedniej temperatury lub wilgotności. Hale sprawdzą się więc zarówno w przemyśle spożywczym, jak i ogrodniczym. Mogą stanowić idealne miejsce do przechowywania roślin i sadzonek. Wykorzystać je można też jako punkty skupu, przechowalnie warzyw i owoców. Mogą funkcjonować także jako chłodnie, w których przechowuje się mięsa i ryby. Hale takie muszą zapewniać odpowiednio niską temperaturę dla wrażliwych towarów, które mogą ulec szybkiemu zepsuciu. Oprócz tego hale namiotowe można zaprojektować z myślą o zapewnieniu pracownikom przestrzeni produkcyjnej. Dzięki dostosowaniu oświetlenia, zamontowaniu wentylacji, wydzieleniu przestrzeni pod pomieszczenia socjalne i sanitarne oraz zapewnieniu pozostałych wymogów BHP, hale takie stanowią świetnie zorganizowane miejsca pracy. Zagospodarować je można również jako miejsce do przechowywania różnego rodzaju maszyn rolniczych, czy sprzętów przemysłowych. Skorzystać z takiego rozwiązania mogą więc również przedsiębiorcy zajmujący się przemysłem ciężkim. Co ważne obiekty takie mogą być modyfikowane, a ich przestrzeń w zależności od potrzeb powiększana do pożądanych rozmiarów.