Gładź szpachlowa – nowoczesny materiał budowlany

Gładź szpachlowa – nowoczesny materiał budowlany

Gładź szpachlowa – nowoczesny materiał budowlany to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Eksperci określają gładź jako w pełni nowoczesną i funkcjonalną. Gładź jest wykorzystywana na całym świecie na szeroką skalę w celu wygładzania ścian – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Jest ona najlepszym rozwiązaniem zarówno w przypadku tynku cementowo-wapiennego jak i do wykańczania płyt kartonowo-gipsowych.

Gładź szpachlową produkuje się zazwyczaj z gipsu oraz domieszki dolomitu. Ponadto, gładź szpachlowa składa się także z kredy oraz rozmaitych materiałów o charakterze pomocniczym. W sklepach można znaleźć nie tylko gotową, wyrobioną gładź, ale także taką, którą można samodzielnie przygotować rozrabiając ją z wodą. Zapraszamy do lektury kompendium informacji odnośnie możliwości wykorzystania gładzi szpachlowej. Zapraszamy do wnikliwej lektury!

Najpopularniejsze rodzaje gładzi szpachlowej

We wstępie wyjaśniliśmy pokrótce, tym konkretnie jest gładź szpachlowa. Warto jednak wiedzieć, że na rynku możemy zaopatrzyć się w kilka rodzajów tego materiału. Wyróżniamy:

  • gładź wapienną,
  • gładź polimerową,
  • gładź gipsową,
  • gładź cementową.

Wszystkie powyżej wymienione masy szpachlowe mają zupełnie inne właściwości oraz konkretne parametry. Aby przeprowadzony w domu lub na zewnątrz remont przyniósł oczekiwane przez nas rezultaty, wybór gładzi szpachlowej należy dostosować do rodzaju pomieszczenia także rodzaju ścian. Jeśli o tym zapomnimy, remont może nie przynieść zadowalających efektów. Każdy, kto przygotowuje się do przeprowadzenia remontu, powinien wiedzieć nieco więcej na temat każdego z wymienionych rodzajów gładzi szpachlowej. Każdy z nich ma inne właściwości, ceny oraz możliwości w zakresie zastosowania i sposób nakładania, dlatego jest to kwestia naprawdę niezwykle istotna. 

Polecamy:

Gładź gipsowa – najczęściej stosowany rodzaj gładzi szpachlowej

Najczęściej stosowanym rodzajem gładzi szpachlowej jest gładź gipsowa. Składa się ona w większości z gipsu – może to być gips naturalny bądź syntetyczny. Gładź gipsowa musi koniecznie zawierać gips o drobnej granulacji. Cechą charakterystyczną gipsu szpachlowego jest ogromna wytrzymałość. Sprzedaje się ją w postaci wysuszonych mieszanek, które następnie przed rozpoczęciem prac miesza się z wodą i nakłada na ściany. Gładzie wykonywane z gipsu szpachlowego są bielsze, można je od razu użyć. Charakteryzują się także nieporównywalnie dłuższym czasem wiązania. Gotowa gładź szpachlowa jest z pewnością znacznie wygodniejsza w użyciu, dlatego jeśli komuś najbardziej na tym zależy, z pewnością koniecznie powinien po nią sięgnąć. Gdy decydujemy się na zakup gładzi gipsowej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gips przyczynia się do przyspieszenia korozji metalu. Warto pamiętać o tym, aby nigdy nie nakładać gipsu szpachlowego w sposób bezpośredni na rury grzewcze a także jakiekolwiek inne metalowe elementy. W przypadku, gdy konieczne jest położenie gipsu szpachlowego w okolicach metalowych elementów, wówczas należy pamiętać o właściwym ich zabezpieczeniu za pośrednictwem farby antykorozyjnej. Gdy będziemy o tym pamiętali, gładź gipsowa z pewnością nie przyczyni się do korozji. 

Gładź wapienna – najważniejsze informacje

Gładź wapienna to bardzo charakterystyczny typ gładzi szpachlowej. Składa się ona głównie z wapna. Jej cechą charakterystyczną jest biały kolor oraz spora przepuszczalność. Gładź wapienna może mieć grubość maksymalną w wysokości 5 milimetrów. Oznacza to, że nie nadaje się do likwidowania sporych nierówności ścian. Z powodzeniem można ją jednak wykorzystać do wygładzania tynków cementowo-wapiennych i cementowych. Gładź wapienna nadaje się nie tylko do stosowania na ścianach, ale również na sufitach. Eksperci podkreślają, że gładź wapienna jest rewelacyjnym podkładem pod farby lateksowe i akrylowe. 

Gładź polimerowa – gdzie można ją stosować?

Cechą charakterystyczną gładzi polimerowej jest ogromna elastyczność – jest ona znacznie elastyczniejsza od gładzi gipsowej i cementowej. Gładź polimerową można zakupić w formie suchej bądź jako gotową gładź szpachlową. Omawiany rodzaj gładzi można wykorzystywać do nakładania na ściany, które są narażone na oddziaływanie wyjątkowo wysokich temperatur bądź ulegające małym ruchom konstrukcyjnym. Ponadto, gładź polimerowa świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, a więc w kuchniach i łazienkach. Są one w pełni odporne nie tylko na wilgoć, ale również na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Gładź polimerową można nakładać ręcznie lub mechanicznie. Gdy przeprowadzimy już ten proces, trzeba przystąpić do szlifowania powierzchni ściany. W tym momencie dochodzi do wytworzenia się wtedy pyłu, który jest bardzo podobny do tego, który powstaje w trakcie szlifowania gładzi gipsowej. Jedna warstwa gładzi polimerowej ma grubość w granicach 1-4 milimetry. Gładź polimerową można stosować wewnątrz wszystkich budynków. Z powodzeniem można ją nakładać na powierzchnie wykonane z betonu komórkowego, betonu a także na płytach kartonowo-gipsowych czy cementowo-wapiennych.